A lassú főzéssel a csontból kinyert folyadék tele van kálciummal, D-vitaminnal és csészénként (2,5 dl) 9 gramm fehérjével. Emellett a csontokból zselatin, kollagén, hyaluronsav, ízület- és porcvédő gluküzamin-szulfát és kondroitin-szulfát is kioldódik. Megfázás esetén az egyik legjobb gyógyír egy tányér gőzölgő csontleves, ám ezen kívül is nagyon sok jótékony hatása van az egészségre.
1. Jót tesz az emésztésnek
Ha fáj a gyomra, bélhuruttal, hasmenéssel küszködik, a csontleves jó hatással lehet a problémákra. A csontból kioldódó kollagén ugyanis helyreállítja a bél nyálkahártyáját, segíti az emésztést, megnyugtatja a beleket, csökkenti a gyulladást.
2. Táplálja a bőrt
Ahogy idősödik az ember, csökken a kollagéntermelése, amit leginkább a bőrön vesz észre. A drogériákban nagyon sok kollagén tartalmú arckrémet, ránctalanítót lehet kapni, de sokat segít a bőrének, hajának, körmének, ha csontleves fogyasztásával viszi be a szervezetébe a kollagént. A bőre feszesebb, rugalmasabb lesz, mert a kollagén lassítja a bőr öregedését.
3. Enyhíti az ízületi fájdalmakat
A csontlevesben nagyon sok ásványi anyag és aminosav is található, amelyek segíthetik a csontok erősítését, a kötőszövet újjáépítését, az ízületi fájdalom enyhítését és csökkentik a gyulladást is. A kollagén segít abban is, hogy a porc megőrizze rugalmasságát.
4. Erősíti az immunrendszert
Mindenféle alaplé tápláló, de ha betegek vagyunk, akkor a legjobb a csontleves. Megfázásra, vírusos megbetegedésre a benne található sok ásványi anyag miatt egy igazi szuperétel. Egyes tanulmányok szerint bizonyos autoimmun betegségekre is jó a csontleves.
5. Enyhítheti az alvászavarokat
Ha nem tud aludni, az éjszaka folyamán többször is felébred, akkor nem árt lefekvés előtt meginni egy bögre csontlevest. A levesben található glicin nevű aminosav jó terápiás lehetőség az alvásproblémák kezelésében.
A csontlevest nagyon sok sztár is felvette a napi étrendjébe a jótékony hatásai miatt. Erre esküszik például Halle Berry és Jennifer Aniston is.