Ez egy kicsit furcsa, tekintve, hogy az emberek túlnyomórészt jobbkezesek. Hogyan jutottunk tehát abba a helyzetbe, hogy a lakosság csaknem felének a nem domináns kezével kell begombolnia az ingét?
Úgy tűnik, a válasz olyan régi, mint maguk az inggombok. Az egyik gyakran ismételt elmélet szerint a férfiaknak a jobb oldalon volt a gombjuk, arra az esetre, ha kardpárbajba keveredtek volna, mint ahogyan az néhány évszázaddal korábban oly gyakran előfordult.
„A férfiak a kardot mindig a bal oldalon viselték, hogy jobb kézzel lehessen kivonni” – magyarázta Paul Keers, az A Gentleman’s Wardrobe című könyv szerzője a The Guardian című lapnak.
„Ha a zakó jobbra gombolódott volna, a kard markolata valószínűleg beakadt volna a zakó nyílásába, amikor kihúzták, ezért minden komoly kardforgató olyan felső ruházatot választott, amely balra gombolódott . A férfias életmód jeleként ezt a hagyományt aztán kiterjesztették más férfi ruhadarabokra is.”
Ez megmagyarázná, hogy a férfiak gombjai miért jobb oldalon vannak, de miért kellene a nőknél a másik oldalra tenni a gombokat? Bár jó lenne végleges választ adni, számos elmélet létezik arról, hogy miért alakult ki és maradt meg a különbség, mint bevett gyakorlat.
Az egyik elmélet, amelyet több történész is támogat, az, hogy a gombokat azért helyezték a nők ruháján az ellenkező oldalra, hogy valaki más könnyebben fel tudja őket öltöztetni.
„Amikor a 13. században feltalálták a gombokat, azok, mint a legtöbb új technológia, nagyon drágák voltak” – mondta Melanie M. Moore, az Elizabeth & Clarke női blúzmárka alapítója a Today-nek. „A gazdag nők akkoriban nem saját magukat öltöztették – a szobalányuk tette ezt. Mivel a legtöbb ember jobbkezes volt, ez megkönnyítette, hogy valaki, aki veled szemben állt, begombolja a ruhádat.”
Ez valószínűleg a gazdagság jelévé fejlődött, a „rossz” oldalon lévő gombok azt mutatják, hogy túl gazdag vagy ahhoz, hogy magad öltözz.
Egy másik elmélet szerint a nők ingét ezen az oldalon gombolták be, mivel a gazdag nők általában oldalra ülve lovagoltak, és az ellentétes irányú gombok megakadályozták, hogy a hideg levegő bejusson az ingükbe.
Nem világos, hogy miért maradt fenn ez a hagyomány, mivel a férfiak manapság nem készülnek kardforgatásra, a gazdagok sem lóháton közlekednek, és egyedül öltözködik mindenki. Számos lehetőség van azonban, amely indokolja ezt, többek között a gyártási folyamatok.
„A 19. században a gombok a varrási technológia fejlődésének köszönhetően egyre inkább beépültek a mindennapi női ruhákba” – mondta Natalie Hicks, az Our Visn tervezője a Huffington Postnak. „A férfi- és női ruhák gombelhelyezésbeli különbsége lényegében egy 13. századi maradvány, amelyet soha nem korrigáltak. A tervezők új megjelenéseket hoznak létre a régi minták alapján.”
„Az 1880-as években divat volt, hogy a női ruhák hagyományosan férfiasabbnak tűnjenek” – mondta Chloe Chapin divattörténész a Today-nek. „Azonban sok helyen illegális volt nyilvánosan férfinak öltözködni, így talán a gombolásbeli különbség megerősítette, hogy női ruhát viselünk.”