De Croo csütörtökön azt állította, a héten „szoros együttműködés” alakult ki a belga és a cseh hírszerző szolgálatok között egy orosz propagandahálózat felszámolása érdekében.
„Kiderült például, hogy Oroszország megkeresett, és meg is fizetett egyes európai parlamenti képviselőket, hogy orosz propagandát terjesszenek” – mondta De Croo a belga nemzeti parlamentben a külföldi beavatkozásról folytatott vita során,
anélkül, hogy megnevezte volna az érintetteket.
A belga kormányfő szóvivője a portálnak elmondta, a miniszterelnök a cseh kormánynak a Voice of Europe hírportál szankcionálásáról szóló határozatára utalt, a portál Prága szerint egy oroszbarát befolyásolási művelet része volt.
A cseh külügyminisztérium szerdán aztán bejelentette: szankciókkal sújtotta Viktor Medvedcsuk ukrán oligarchát, Vlagyimir Putyin orosz elnök „szövetségesét”. A közlemény szerint Medvedcsuk „orosz befolyásszerző műveletet” folytatott Csehország területén a Voice of Europe segítségével.
Petr Fiala cseh miniszterelnök úgy fogalmazott, a hatóságok „lecsaptak egy oroszbarát hálózatra”, amely megpróbált egy olyan befolyásszerző műveletet végrehajtani, amely „biztonsági következményekkel” járt volna Csehország és az EU számára.
„Ez a döntés a Cseh Köztársaság biztonsági érdekeit szolgálja, valamint hozzájárul a közelgő európai parlamenti választások demokratikus jellegének védelméhez”
– tette hozzá a cseh külügyminisztérium. A Voice of Europe honlapja jelenleg nem elérhető, és az X-en (korábban Twitter) lévő fiókja szerda óta nem tett közzé semmit.
Delphine Colard, az Európai Parlament helyettes szóvivője szerint a parlament jelenleg „vizsgálja a cseh hatóságok megállapításait” a Voice of Europe-ról.