Agyhullámok a halál után? A tudósok meglepő aktivitást fedeztek fel a haldokló agyban
Amikor a kutatók 15 perccel a halál után az agyhullámokat vizsgálták, a „gamma-oszcillációk” növekedését vették észre.
A tanulmány vezető szerzője, Jimo Borjigin leírta, hogy tanulmánya az első, amely azzal foglalkozik, hogy mi történik a haldokló agy neurofiziológiai állapotával.
2022-ben volt, amikor megjelent egy tanulmány, amely jobb betekintést nyújt a halál utóéletébe. Amerikai kutatók egy 87 éves férfin végeztek elektroenkefalogramot (EEG), miközben az elhunyt. Az idős férfi epilepsziában szenvedett. A páciens agyhullámait 15 perccel azután tudták rögzíteni, hogy szívroham következtében meghalt.
Amikor a kutatók megnézték az agyhullámokat, észrevették a „gamma-oszcillációk” növekedését. Ezek az oszcillációk az agy különböző régiói közötti összeköttetést szabályozzák, így fontosak az érzékelés, a memória és az érzelmek szempontjából.
„Tudomásunk szerint ez az első folyamatos EEG-felvétel, amelyet az emberi agyból a halálba való átmenet fázisában készítettünk. A neuronális aktivitás kétoldalú elnyomása után csökkent théta-aktivitást és az abszolút gamma-teljesítmény növekedését találtuk” – írták a kutatók a tanulmányban.
A halálközeli élményeknek számos esete van. Az új technológiák segítenek az orvosoknak és a kutatóknak abban, hogy többet tudjanak meg róluk. „Úgy vélem, amit találtunk, az csak egy hatalmas jéghegy csúcsa” – mondta Borjigin a The Guardiannek. „Ami még a felszín alatt van, az a teljes beszámoló arról, hogyan is zajlik valójában a haldoklás. Mert valami olyasmi történik odabent, az agyban, aminek semmi értelme”.
Borjigin reméli, hogy a halál neurofiziológiájának megértése segíthet a halál visszafordításában. Már több tucat elhunyt páciens agyi aktivitási adatai állnak rendelkezésére, amelyek elemzésére vár.
A haldokló agy
Egy 2023-ban publikált tanulmány korai bizonyítékot szolgáltat a haldokló agyban a tudattal összefüggő aktivitáshullámra. A tudósok négy olyan beteget azonosítottak, akik szívmegállás következtében hunytak el a kórházban, miközben EEG-megfigyelés alatt álltak. A betegek közül kettőnél a szívfrekvencia növekedése és a gamma-hullámok aktivitásának megugrása volt megfigyelhető – ez a leggyorsabb agyi aktivitásként elismert és a tudattal összefüggésbe hozható.
A kis mintanagyság miatt a szerzők óva intenek attól, hogy általános kijelentéseket tegyenek az eredmények következményeiről. Azt is megjegyzik, hogy tanulmányukban nem lehet tudni, hogy a betegek mit tapasztaltak, mert nem élték túl.
„Nem tudunk korrelációt tenni a tudatosság megfigyelt neurális szignatúrái és a megfelelő élmény között ugyanezeknél a betegeknél ebben a tanulmányban. A megfigyelt eredmények azonban mindenképpen izgalmasak, és új keretet adnak a haldokló emberek rejtett tudatosságának megértéséhez” – tette hozzá közleményében.