
A krónikus fáradtság szindróma (CFS, azaz Chronic Fatigue Syndrome) fő jellemzője a súlyos testi-szellemi kimerültség érzése, az ólmos fáradtság és lehangoltság, amely a beteg teljesítőképességét jelentősen lecsökkenti. A CFS okozta fáradtság pihenéssel sem enyhül, és számos, az általános értelemben vett kimerültségre nem jellemző fizikai tünet kíséri.
A betegség bárkit érinthet – gyermekeket is –, de a 20 és 40 év közötti nők körében gyakoribb az előfordulása. Egyes betegek szerint a CFS okozta fáradtság teljesen más jellegű, mint az általában normálisan (nap végén vagy kimerítő tevékenység végzése után) bekövetkező fáradtság.
A CFS myalgiás encephalomyelitis néven is ismert.
A CFS főbb tünetei
A krónikus fáradtság szindróma jellemző tünetei igen széles skálán mozognak, az egészen enyhétől a súlyosig. Az enyhe tünetek mellett nehezen, de még elvégezhetők a mindennapi tevékenységek, súlyos esetben akár ágyhoz kötöttségre is sor kerülhet.
Leggyakoribb tünet a tartós (hat hónapnál hosszabb ideje fennálló) rendkívüli fáradtság, amely pihenéssel sem enyhül. A fáradtság nincs összefüggésben rendkívüli erőfeszítéssel, és kihat a fizikai és szellemi teljesítőképességre is.
Amennyiben a következő tünetek közül legalább négy jellemzi a beteg mindennapjait, akkor nagy valószínűséggel CFS áll a háttérben:
· fizikai aktivitást, megerőltetést (pl. edzést) követő rossz közérzet,
· alvás, amelyet nem követ kipihentség-érzés,
· memória- vagy koncentrációzavarok,
· izom- és ízületi fájdalmak a test több pontján,
· érzékeny vagy fájó, de nem duzzadt nyirokcsomók,
· influenzaszerű tünetek (pl. torokfájás, fejfájás),
· szívdobogás-érzés (palpitatio).
A tünetek súlyosságának mértéke akár naponta változhat.
Kizárható a CFS a következő esetekben:
· depresszió bizonyos típusai,
· demenciával járó állapotok,
· súlyos anorexia vagy bulimia,
· alkohol vagy egyéb tudatmódosító fogyasztása,
· súlyos mértékű elhízás.
Ugyanakkor ezek az állapotok tünetként előidézhetik a CFS-hez hasonló állapotot.
Mikor forduljon orvoshoz?
Mivel a krónikus fáradtság szindróma tünetei nagyon hasonlóak más betegségekéhez, a helyes diagnózis felállítása érdekében keresse fel háziorvosát, aki a tünetek alapján gondoskodni fog a szükséges vizsgálatokról.
A CFS-t kiváltó okok
A krónikus fáradtság szindróma kiváltó okai és kialakulásának folyamata rendkívül összetett, de részleteiben a mai napig nem ismert. Nagy valószínűséggel közrejátszhat benne az immunrendszer vagy a mellékvese működési zavara, genetikai háttér, de akár gyermekkori trauma is.
Feltételezett kiváltó okok:
· vírusfertőzések (pl. vírusos agyhártyagyulladás),
· bakteriális fertőzések (pl. tüdőgyulladás),
· immunrendszerrel kapcsolatos problémák,
· hormonális egyensúly megbomlása (pl. pajzsmirigybetegség),
· vérszegénység,
· daganatos elváltozás,
· mentális problémák (stressz, érzelmi trauma, gyermekkori bántalmazás),
· öröklődő hajlam.
A krónikus fáradtság szindróma a COVID-19 megbetegedést követően is kialakulhat.
A CFS lehetséges szövődményei
A CFS hosszú távon kihat a mentális-érzelmi egészségére, és negatívan befolyásolhatja a beteg önbecsülését és mindennapi életét.
A CFS diagnosztizálása
A krónikus fáradtság szindróma tünetei nagyon hasonlatosak más betegségekéhez, és specifikus tesztje nincs, ezért a diagnózis felállítása a lehetséges egyéb betegségek kizárásával történik. Vér- és vizeletvizsgálatra is szükség lehet.
Ha a beteget a tünetek alapján más betegséggel – például depresszióval – kezelik, de a javulás elmarad, érdemes CFS-re gyanakodni.
A CFS kezelése
A betegség gyógyszeres és alternatív terápiás kezelése nem hatékony.
További kezelési lehetőségek:
· kognitív viselkedésterápia,
· strukturált mozgásprogram (úgynevezett fokozatos mozgásterápia, GET),
· a tünetek (fájdalom, hányinger, alvászavarok) gyógyszeres kezelése,
· életmódváltás (ellazulás, feltöltődés).
A krónikus fáradtság szindrómában szenvedők a kezelések hatására idővel javulást mutatnak, de gyakori a teljes gyógyulás elmaradása, főleg olyan esetben, amikor a szindróma hosszú időn keresztül áll fent. Gyermekek és fiatalok esetében nagyobb az esély a betegség leküzdésére.