Nógrádi György: Ez a harmadik világháború

Európában ma a hagyományos fegyvereknél olyan NATO-fölény van, hogy az oroszok csak atomfegyverekkel tudnák azt kiegyenlíteni, hangsúlyozta Nógrádi György biztonságpolitikai szakértő.

„Még 1962-ben megjelent egy könyv az Egyesült Államokban, egy Kahn nevű professzor írta, az a címe, hogy Eszkaláció, mondta a biztonságpolitikai szakértő. Ebben arról ír, hogy a 0 ponttól a 44-es pontig, azaz a totális háborúig hogyan megyünk előre. Mi ma már ebből a harmincvalahányadik pontnál tartunk” – hangsúlyozta Nógrádi György.

Tehát a macroni javaslat nem az enyhülést szolgálja, zárta szavait.

Február végén beszélt először Emmanuel Macron arról, hogy egyáltalán nem szabad kizárni annak lehetőségét, hogy nyugati csapatokat küldjenek Ukrajnába, majd a kezdeti ellenvélemények után egyre több szövetséges állt a háborús uszítás pártjára.

Antony Blinken amerikai külügyminiszter a közelmúltban találkozott Emmanuel Macron francia elnökkel Párizsban. A megbeszélések témái között szerepelt Ukrajna támogatása is. Az amerikai külügy vezetője francia hivatali kollégájával is tárgyalt, és mindkét fél azt szeretné, hogy még intenzívebb legyen Ukrajna támogatása.

A franciák háborús szándéka folyamatos, ezt megerősítette Yael Braun-Pivet, a francia nemzetgyűlés elnöke odesszai sajtótájékoztatóján. A francia politikus kijelentette, hogy minden lehetséges.

Kifejtette, hogy Macron elnök szavai egyértelműek, semmit sem zárnak ki, minden katonai lehetőséget nyitva hagynak.

Macron kijelentésére Putyin erős fenyegetéssel reagált:

A Nyugat számos országban provokált konfliktusokat, és mégis azt állítja, hogy Oroszország maga is »meg akarja támadni« Európát. Ugyanakkor a külföldi államok maguk választják ki az eltalálandó »célpontokat«, és arról beszélnek, hogy csapatokat küldenek Ukrajnába. A következmények a beavatkozókra nézve nagyon tragikusak lesznek – jelentette ki az orosz elnök.

A háborús láz Európa több országában is tombol

„Nem akarok senkit megijeszteni, de a háború már nem a múlt fogalma” – szögezte le Donald Tusk lengyel miniszterelnök is az olasz La Repubblica lapnak adott interjújában. A lengyel kormányfő Macronnal egyetértve kijelentette, hogy bármilyen forgatókönyv lehetséges. Kiemelte: 1945 óta nem volt olyan helyzet a kontinensen, mint most.

A francia fegyveres erők készen állnak a legnehezebb konfliktusokra − nyilatkozta korábban a francia szárazföldi erők vezérkari főnöke is.

A francia hadsereg készen áll. Bárhogy is alakul a nemzetközi helyzet, a franciák bízhatnak abban, hogy katonáik készséggel válaszolnak – írta Schill.

Új koalíciót hoznak létre Ukrajna szövetségesei annak érdekében, hogy nagy hatótávolságú tüzérségi eszközökkel tudják ellátni Kijevet az Oroszországgal szemben vívott háborúban – jelentette be a német kancellár. Az oroszellenesség hozta össze a weimari hármakat.

Az oroszok szomszédja sem zárja ki a NATO-csapatok jenlétét Ukrajnában.

Mint ismeretes, Elina Valtonen finn külügyminiszter szerint a nyugati országoknak, köztük az Egyesült Államoknak sem kellene teljesen elleneznie azt az elképzelést, hogy csapatokat küldjenek Ukrajnába, ha ott romlanak a körülmények.

Elolvasom a cikket