Berlinben nem örülnek a szlovák elnökválasztás eredményének

Berlin mellett Brüsszel sem néziszemmel, hogy Robert Fico miniszterelnök szövetségese lett a befutó, mivel Szlovákia kormánya szembefordult az Ukrajnát feltétel nélkül támogató nyugati politikai iránnyal.

Németországnak kulcsszerepe lesz abban, hogy Szlovákia ne szilárdítsa meg oroszbarát külpolitikáját és továbbra is támogassa Ukrajna háborús erőfeszítéseit. Ukrajna feltétel nélküli támogatását régóta ellenzi Robert Fico, ráadásul a kormányfő szövetségese, Peter Pellegrini nyerte az elnökválasztás második fordulóját, aki aligha száll szembe a kormány álláspontjával – írja a Welt. Felidézték: Németország Szlovákia legfontosabb kereskedelmi partnere és számos területen – például a hadiparban – jelentős közös beruházásokat tervez a két ország. A lap szerint

Berlinnek ezért az a szerep jut, hogy politikai nyomást gyakoroljon Pozsonyra.

A nyugat-európai országok és az Európai Unió vezetői nem titkolt csalódottsággal fogadták a szlovákiai elnökválasztás eredményét. Ennek legfőbb oka, hogy Pellegrinitől nem várható, hogy megakadályozza Fico új bel- és külpolitikai irányát.

A legnagyobb aggodalmat a szlovák külpolitika irányváltása váltotta ki: Robert Fico kormányának álláspontja Ukrajnával kapcsolatban az elmúlt hónapokban Magyarország békepárti álláspontjához közeledett,

noha korábban Szlovákia is azok közé az országok közé tartozott, amelyek feltétel nélkül támogatták Kijevet. Orbán Viktor miniszterelnök az X-en gratulált Pellegrininek.

A Welt szerint Szlovákia ezzel oroszbarát külpolitikát folytat, mivel a kormányfő korlátozza a szlovák fegyverek szállítását, noha továbbra sem tiltja – szemben Magyarországgal – a szállítmányok áthaladását az országon. Robert Fico kormánya ráadásul nem nevezhető egyértelműen Moszkva-barátnak, a korábbi nyilatkozatok és döntések alapján a Welt szerint északi szomszédunk hintapolitikát folytat a Nyugat és Oroszország között.

Pellegrini győzelme azért is fáj a nyugati országoknak, mert vélhetően nem akadályozza meg a Fico-kormány belpolitikai reformjait sem, amely érinti a civil szférát, a médiát és a bíróságok működését is. Az államfőválasztási kampány egyik központi témája volt Kijev katonai támogatása. Pellegrini ellenfele, Ivan Korcok liberális jelölt a kampány során többször kiemelte: fontosnak tartja Ukrajna korlátlan támogatását Oroszország agressziójával szemben.

Elolvasom a cikket