MH/MTI
2024. április 11. csütörtök. 19:59
A szankciók értelmében befagyasztják a General Atomics Aeronautical Systems és a General Dynamics Land Systems Kínában lévő vagyonát, továbbá a két cég vezetői nem léphetnek be Kína területére.
A cégadatok szerint a General Dynamics sugárhajtású repülőgépek műveleteivel kapcsolatos szolgáltatásokat nyújt Kínában több helyszínen. A cég részt vesz a Tajvan által vásárolt Abrams harckocsik gyártásában is.
A General Atomics az amerikai hadsereg által használt Predator és Reaper drónokat gyártja. A kínai hatóságok azt nem részletezték, hogy a vállalatnak pontosan milyen köze van a Tajvanra érkező fegyverszállítmányokhoz.
„A folytatódó amerikai fegyverszállítmányok Kína Tajvan régiójába súlyosan sértik az egy Kína-elvet és a három kínai–amerikai közös nyilatkozatot, valamint beavatkozást jelentenek Kína belügyeibe, aláássák Kína szuverenitását és területi integritását” – áll a kínai külügyminisztérium közleményében.
Bár formális diplomáciai kapcsolatot nem létesítettek egymással, az Egyesült Államok máig Tajvan legfontosabb támogatója és hadiipari beszállítója. Kína saját részének tekinti az 1949 óta önálló kormányzattal rendelkező szigetet, amely maga is komoly összegeket fordít védelmi fejlesztésekre.
Kína jelenleg tizennégy harci repülőgépet és hat hadihajót mozgat Tajvan körül. A repülőgépek közül hat belépett a sziget légvédelmi azonosító zónájába szerdán és csütörtökön.