Miért együnk mézet?

Általában minden édes dolgot nem a legegészségesebb címkével társítunk, de a méz lerombolja a sztereotípiákat. Ez a népszerű termék összetételében sok természetes cukrot tartalmaz, de rengeteg előnye van az egészségre. Értsük meg, miért olyan jó a méz, és ki ne fogyassza inkább.

A méz összetétele

Evőkanalanként (körülbelül 20 g):
Energiaérték – 63,8 kcal;
zsír – 0 g;
szénhidrát – 17,3 g;
cukor – 17,2 g
fruktóz – 8,6 g;
glükóz – 7,5 g;
szacharóz – 0,2 g;
rost – <0,5 g;
fehérje – <0,5 g.

A mézet természetes fertőtlenítőszernek tartják. Tökéletesen segít a baktériumok, gombák és vírusok elleni küzdelemben. És mindez az összetételében lévő fitoncidoknak köszönhetően, amelyek képesek lelassítani a patogén baktériumok szaporodását. A méz fertőtleníti az érintett bőrfelületet, gátolja a fertőzés kialakulását, és csökkenti a fájdalomszindrómát.

Ezért a mézes tea kiváló gyógymód a megfázás ellen. A legfontosabb dolog, hogy ne adjon mézet a forró teához (kissé hagyja kihűlni előbb), és ne próbálja meg egyetlen gyógyszerként használni.

A méz a köhögésnél is segít. Szerkezete tökéletesen csillapítja a torok irritációját, és megszünteti a szárazságot.

Ez az étel antioxidánsokban is gazdag: fenolsavakat és flavonoidokat tartalmaz. Ezek az anyagok megvédik sejtjeinket az oxidatív stressz okozta károsodástól. Emiatt a méz csökkentheti számos krónikus betegség, köztük a rák, a szív- és érrendszeri rendellenességek és az Alzheimer-kór kockázatát. A tudósok szerint a méz csökkentheti a krónikus gyulladást a szervezetben.

Emellett a méz prebiotikumként működik, és javítja a bélrendszer egészségét. Emellett segít a vérnyomás csökkentésében is.

Bár ez a termék magas cukortartalmú, mégis kissé másképp hat a szervezetünkre. Az orvosok szerint nem emeli meg annyira a vércukorszintet, és elősegíti a kívánt inzulinaktivitást.

Nem szabad azonban megfeledkeznünk a méz számos hátrányáról sem. Először is, ez a termék meglehetősen kalóriadús, nem szabad nagy mennyiségben fogyasztani azoknak, akik túlsúlyt szeretnének leadni. Ezenkívül a méz erős allergén lehet, és viszketést, duzzanatot, csalánkiütést, sőt anafilaxiás sokkot is okozhat.

Ezenkívül a mézet nem szabad egy év alatti gyermekeknek adni. A termék botulizmust előidéző baktériumokat tartalmazhat. Egy felnőtt számára ez az adag biztonságos, de a csecsemők számára a termék végzetes lehet – írja az Onet.pl.

Elolvasom a cikket