Nem csak híre, de nagy bombája is van a bölcs vezérnek

LMA
2024. április 20. szombat. 18:26

Észak-Korea legnagyobb interkontinentális rakétája a Hwasong-17, melyet először 2022. március 24-én (más források szerint ugyan ez év november 18-án) lőttek ki sikeresen. Ez az eszköz az elődeivel ellentétben a már több robbanófej szállítására is alkalmas lehet – így akár a Föld utolsó sztálinista rezsimjének ötven kilotonnásra becsült atombombáját is képes célba juttatni.

A fentiek azért is lettek újra fontosak, mert az ország (jó eséllyel még pénteken) egy cirkálórakétához illeszthető „szupernagy robbanófej erőpróbáját” hajtotta végre, valamint kísérleteket végzett az új légvédelmi rakétájával a Sárga-tengeren. S tette mindezt immár a második alkalommal idén. Jó tudni, a diktaúra eddig sem az átláthatóságáról volt ismert, így az összes, onnét érkező „rakétás” hírt eleve óvatossággal kell fogadni – ám e friss információ viszont vélhetően teljes mértékben igaz.

S ha az, akkor újabb fejtörést okozhat a világnak.

A mérvadó nemzetközi katonai sajtó szerint Észak-Korea ugyanis nagyjából negyven-negyvenöt atombombával rendelkezhet. Ezek hatóereje változatos, hiszen pár kilotonnás épp úgy akad a kollekcióban mint a fentebb említett ötven. Ami biztos, eddig hat föld alatti tesztet végzett – a saját sajtója közlése szerint szerint teljes sikerrel. Persze ezek egyikét sem tudatta előre, így az összes esetben a szeizmikus megfigyelőhálózatok adatai révén buktatták le a próbálkozásokat.

Mivel a bevezetőben említett Hwasong-17 képes elérni az Egyesült Államokat, „némileg” érthető, hogy mind Washington, mind Ázsia vezető politikusai és katonái aggodalommal figyelik a híreket. Ami btran kijelenthető, Észak-Korea interkontinentális eszközeinek a száma mára – tegyük rögvest hozzá: sajnos – meghaladta azt a szintet, amivel – egyidejű indítás esetén – képes lenne túlterhelni az Egyesült Államok elfogórendszerét.

Igaz, a minap lepróbált cirkálórakéták hatótávolsága kisebb, mint egy-egy interkontinentális példányé, ám ezzel is lehet bőven galibát okozni – például Dél-Koreában vagy Japánban, melyek egyaránt az USA szövetségesei.

Elolvasom a cikket