MH/MTI
2024. április 20. szombat. 15:35
Szili Katalin a Keresztény Értelmiségiek Szövetsége Együttműködő nemzet – A határon túli magyarság helyzete és jövője című közéleti fórumán arról is szólt, hogy Szerbia uniós integrációjának a motorja is a vajdasági magyarság. Ezzel összefüggésben reményét fejezte ki, hogy Szerbia minél hamarabb az EU teljes jogú tagjává válik, és ezzel Magyarország partnere lesz abban, hogy az európai döntéshozó testületek a jövőben figyelembe vegyék: vannak olyan országok, amelyeknek „ma fontosabb a biztonság megteremtése, mint az, hogy különböző globális irányzatoknak szolgáltassák ki a saját közösségeiket”.
Szili Katalin kiemelte, amikor Szerbiáról és a Vajdaságról van szó, nem lehet figyelmen kívül hagyni azt a megbékélési folyamatot, amely az utóbbi évtizedben zajlott le Szerbia és Magyarország között. Ez a megbékélés a főtanácsadó szerint a Vajdasági Magyar Szövetség nélkül nem jöhetett volna létre.
A miniszterelnöki főtanácsadó fontosnak nevezte az utóbbi 14 évet a magyar nemzet életében, mert szerinte ezen időszak alatt példaértékű együttműködést sikerült kialakítani. Emlékeztetett arra, hogy az első világháborút lezáró trianoni békediktátum a magyarságot egyedülálló büntetésben részesítette, ám a magyarok életrevalóságát bizonyította, hogy minden nehézség ellenére sikerült újra egyesíteni a nemzetet 2010-től kezdődően.
A politikus a június 2-án esedékes szerbiai önkormányzati választásokkal és a június 9-i európai parlamenti választásokkal összefüggésben kiemelte: ezeken a voksolásokon ki kell fejezni azt, hogy „ma számunkra a béke, a biztonság a legfontosabb, ezt viszont azok a konzervatív erők biztosítják, akik számára fontos ma a nemzet mint hívószó, fontos a hit, és fontos ennek a keresztény Európának a megőrzése a jövőben is nem Európai Egyesült Államként, hanem a nemzetek Európájaként”.
Pásztor Bálint, a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) elnöke közölte: „a vajdasági magyar közösség egy szívós nemzetrész, amely a nehézségek ellenére és a fogyás ellenére is a szülőföldjén képzeli el a boldogulását”. Mint mondta, ezt bizonyítja a magyar kormány gazdaságfejlesztési programjának a sikere, illetve az is, hogy egyre inkább szükség van középiskolai és egyetemi férőhelyekre.
„Magyarország kormányának támogatására számíthatunk, de nekünk itthon kell a csatákat megvívnunk” – szögezte le.