A szakértő szerint ez a fűszer segít javítani az étvágyat, amely az időseknél gyakran csökken.
Az étvágytalanság az időseknél összefüggésbe hozható:
- bizonyos gyógyszerek szedésével,
- depresszióval,
- a hangulat romlásával,
- az élet iránti érdeklődés elvesztésével,
- az ételek szagára és ízére való érzékenység csökkenésével. Például a 65 év feletti emberek negyede elveszíti a négy íz – édes, keserű, sós, savanyú – egyikének ízlelésére való képességét.
Eközben a csökkent étvágyat egy veszélyes és gyakori időskori kórkép – az alultápláltsági szindróma – egyik okának tekintik.
Az alultápláltság vagy alultápláltsági szindróma olyan veszélyes kórkép, amelyre a 65 év feletti emberek hajlamosak. Az izomtömeg csökkenéséhez és a csontszövet pusztulásához vezet, kognitív károsodást okoz, rontja az életminőséget, csökkenti a fizikai aktivitás szintjét, lassítja a betegségek utáni felépülés ütemét – magyarázza Ekaterina Ivannikova.
A mustármag pedig, ha rendszeresen adjuk az ételekhez, segít növelni az étvágyat és megelőzni az esetleges problémákat. Más csípős és fűszeres fűszerekhez hasonlóan irritálja a szájüreg és a gyomor nyálkahártyáját, serkenti a nyálelválasztást és a gyomornedv kiválasztását – ennek eredményeként javítja az étvágyat és általában az emésztést.
Az orvos a mustármag négy további jótékony tulajdonságát említette:
1. Gyulladáscsökkentő tulajdonságokkal rendelkezik.
2. Antioxidáns hatása van.
3. Erősíti az immunrendszert.
4. Lassítja az epekő kialakulását.
Kinek nem szabad mustármagot fogyasztania?
A szakember arra figyelmeztet, hogy ezt a fűszert, akárcsak a többi csípős fűszert, mértékkel kell fogyasztani. Súlyos gyomor- és bélrendszeri rendellenesség esetén inkább mellőzzük a fűszert.