MH/MTI
2024. április 29. hétfő. 17:40
A 34 éves bringás az év első hónapjaiban két szívműtéten is átesett, ám – amint kifejtette – három hét pihenő és három hét, országúton, illetve hegyikerékpárban fokozatosan felépített edzés után jól érzi magát. A magyar körverseny jövő hét szerdai rajtja előtt Olaszországban még egy hegyikerékpáros maraton vár az országúton 2015-ben, 2016-ban és 2017-ben világbajnok Saganra, aki hétszer érdemelte ki a Tour de France-on a sprinterek pontversenyének győztesét megillető zöld trikót.
„Jól érzem magam, remélem, hogy minden rendben lesz” – szögezte le.
Kiemelte: már amikor tavaly januárban bejelentette, hogy annak az évnek a végén befejezi profi pályafutását országúton, akkor is úgy tervezte, hogy csupán World Tour-versenyeken nem indul többet. A hegyikerékpárra helyezte a hangsúlyt, abban szeretne kvótát szerezni a párizsi olimpiára, ezért a tavalyi volt az utolsó teljes idénye országúton.
„Az, hogy a hegyikerékpáros felkészülésemet segíti, ha néhány versenyen indulok országúton is, nem jelenti azt, hogy a flandriai körversenyre, a Párizs-Roubaix-ra vagy más hasonló szintű viadalra is elmegyek. A World Tour-szintű versenyzést befejeztem” – hangsúlyozta. Mint mondta, új csapatánál, a kontinentális besorolású szlovák Pierre Baguette-nél megkapja erre a lehetőséget, egyúttal tudja segíteni a fiatalokat is rutinjával.
Az idény eleje kapcsán felemásak az érzései, mivel jó felkészülés után következett a szívproblémák miatt kényszerpihenőt hozó időszak. – „Az országúti versenyek, a Tour de Hongrie és az utána következők segíthetnek abban, hogy a felkészülésemet és a fizikai állapotomat magasabb szintre emeljem.”
Azzal kapcsolatban, hogy milyen felkészülés és viadalok várnak rá az esetleges olimpiai szereplésig, azt mondta: a teljesítménye függvényében dől majd el.
„Elég sok mindent elértem már, a lényeg az, hogy élvezzem ezt a periódust. Ahogy korábban is mondtam, az volt a cél, hogy hegyikerékpárral fejezzem be a pályafutásom. Meglátjuk, a szívemmel minden rendben lesz-e.”
Országúton 121 profi győzelem fűződik a nevéhez. Kérdésre azt felelte, ezek közül a három világbajnoki cím megszerzését tartja a legkiemelkedőbbnek, mivel visszaemlékezése alapján mindhárom sikere különleges volt.
Megemlítette azt is, hogy követte a televízióban a tavaszi klasszikusokat, mivel az orvosi beavatkozások után, a felépülése alatt sok ideje volt erre. Elárulta, kedveli a jelenlegi világbajnok holland Mathieu van der Poel, a szlovén Tadej Pogacar, a belga Remco Evenepoel, az olasz Filippo Ganna vagy épp a kolumbiai Fernando Gaviria versenyzési stílusát. – „Sok vagány srác van a mezőnyben.”
Kérdésre kitért a 2011-ben vb-aranyérmes brit Mark Cavendishre is, aki az előzetes rajtlisták alapján ugyancsak ott lesz a rajtnál a magyar körversenyen. Noha korábban nagy csatákat vívtak és volt emlékezetes afférjuk is – a 2017-es Tour de France-ról a szlovák kerékpárost kizárták, miután a 4. szakasz befutójánál könyökével a kordonnak lökte brit ellenfelét -, Sagan úgy fogalmazott: maguk mögött hagyták a múltat, mindent megbeszéltek, sőt, kapott egy dedikált mezt is a francia körversenyen 34 etapsikerével társrekoder Cavendishtől.