MH/MTI
2024. május 3. péntek. 19:01
Frissítve: 2024. május 3. 19:05
„Nem a pénzdíjról van itt vita, mert díjazás évtizedek óta létezik” – jelentette ki pénteken egy sajtóeseményen a NOB vezetője, hozzátéve, hogy a jutalmakat hagyományosan a nemzeti olimpiai bizottságok, kormányok, szponzorok adják az olimpián elért eredményekért és nem a sportági szövetségek, mert ez nem feladatuk. „Ez a kérdés elsősorban arról szól, hogy miként támogathatjuk a legmegfelelőbb módon a sportolókat.”
A német sportvezető hangsúlyozta, hogy a NOB olimpiai bevételeinek 90 százalékát visszaforgatják, s ennek elsősorban a nemzetközi sportági szövetségek és a nemzeti olimpiai bizottságok a haszonélvezői, a szövetségeknek pedig ezen bevételeikből a hátrányosabb helyzetű országok sportolóit kellene támogatniuk, és nem növelni a különbséget az atléták között.
„A szövetségek feladata az, hogy mindent megtegyenek e szakadék csökkentéséért, ami a szerencsésebb, kivételes helyzetű országok és a kevésbé szerencsésebbek között tátong. Ez adja a vitát a WA döntésével kapcsolatban” – mondta Bach.
Sebastian Coe, a WA elnöke közel egy hónapja jelentette be, hogy számonként 50 ezer dollár jutalmat ad a párizsi játékok valamennyi aranyérmesének, s erre 2,4 millió dollárt különít el a NOB-tól a WA-nak járó összegből.
Az atléták üdvözölték a döntést, ugyanakkor más sportágak és nemzeti olimpiai bizottságok irányából éles kritikákat fogalmaztak meg azzal kapcsolatban. A Brit Olimpiai Bizottság első embere például azt hangoztatta, a WA-nak nem lett volna szabad úgy meghoznia egy ilyen döntést úgy, hogy nem egyeztetett róla más sportágakkal, illetve a NOB-bal. David Lappartient, a Nemzetközi Kerékpáros Szövetség (UCI) elnöke pedig azt emelte ki, hogy a WA eljárása ellenkezik az olimpiai eszmével.