
Szokatlan módon tesztelték a legújabb mRNS-alapú vakcinát. A kutatók daganatos beteg emberek mellett kutyákon is kipróbálták. A módszer bevált.
A tudósok olyan fajokon dolgoznak modellként, amelyek szervrendszere hasonlít az emberéhez, és gyógyszerekkel, műtéttel vagy genetikai módosítással utánozzák az embereket megtámadó betegséget. Az mRNS-vakcina esetében ezt a részt egereken végezték el, ezt követően azonban szokatlan lépést tettek. A kutyákat hívták segítségül, hiszen az ember mellett a kutya az egyetlen faj, amelynek agyában daganat alakulhat ki.
Tíz kutya gazdája adott engedélyt arra, hogy kedvencük részt vegyen a kísérletben. A glióma, amely megtámadta az ebeket, az egyik leghalálosabb daganatféle, így ez volt az egyetlen elérhető kezelési lehetőség számukra. A diagnózist követő, harminc-hatvannapos átlagos túlélési időhöz képest a kutyák átlagosan 139 napig éltek az oltást követően.
Az egerek és a kutyák pozitív eredményei után a kutatócsoport négy glioblasztómás embernek is beadta a vakcinát. Ez az agydaganatok legagresszívebb formája, alacsony túlélési eséllyel. Az eredmények ígéretesek voltak, minden beteg a vártnál tovább élt. A következő, I. fázisú vizsgálatba így további felnőtteket, sőt gyerekeket is bevonhatnak majd.