Elfogadhatatlan károkkal járna a Rafah elleni izraeli offenzíva

MH/MTI
2024. május 4. szombat. 10:21

„Ilyen jellegű terv hiányában nem tudunk támogatni ilyen széleskörű katonai akciót Rafah ellen, a károk ugyanis meghaladnák az elfogadható mértéket” – szögezte le Blinken a McCain Intézet arizonai fórumán.

A Gázai övezet déli részén, az egyiptomi határ mentén lévő Rafahban a háború előtt körülbelül 280 ezren éltek, de a harcok miatt az övezet többi részéből oda menekültekkel együtt már több mint 1,5 millióan zsúfolódnak össze a városban.

Blinken aláhúzta: a tűzszünet immár csak az övezetet ellenőrző Hamász terrorszervezeten múlik.

„Meglátjuk, beleegyeznek-e a fegyvernyugvásba és a túszok elengedésébe” – jelentette ki.

A tűzszünetről és az október elején Gázába hurcolt izraeli túszok elengedéséről zajló megbeszélések szombaton folytatódnak Egyiptomban.

Karine Jean-Pierre, a Fehér Ház szóvivője megerősítette, hogy Izrael egyelőre semmiféle átfogó, a civilek védelmét garantáló tervet nem mutatott be Washingtonnak a tervezett művelettel kapcsolatban, bár, mint mondta, az offenzíváról többször egyeztettek, többek között Joe Biden amerikai elnök és Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök is.

„Biztosítani akarjuk, hogy a megbeszélések folytatódjanak, mert nagyon fontos a palesztin életek, az ártatlan életek védelme” – szögezte le.

Mindeközben az ENSZ Egészségügyi Világszervezetének (WHO) főigazgatója, Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz is aggodalmát fejezte ki az izraeli hadsereg esetleges rafahi szárazföldi művelete ellen, pénteki, az X-en közzétett üzenetében pedig „vérfürdőre” figyelmeztetett.

A WHO kiemelte, hogy az övezetben lévő 36 kórháznak csupán 33 százaléka működőképes, hozzátéve, hogy hiány van személyzetből és alapvető orvosi felszerelésből is.

Elolvasom a cikket