Végzetes hasfájás

Szirtes Györgyi
2024. május 4. szombat. 17:14

A hasi fájdalmat ennek ellenére nem szabad félvállról venni, egyes hasi fájdalmak ugyanis sürgős orvosi ellátást igényelhetnek. Noha nem egyszerű, mégis fontos minél előbb eldönteni a tünetek alapján, hogy orvosi vészhelyzetről van-e szó.

A vakbélgyulladás (appendicitis) a veszélyes akut hasi kórképek közé tartozik. A betegség elsődleges kezelési módja a gyulladt féregnyúlvány sebészi eltávolítása.

Vakbélgyulladás gyanúját megerősítő tényezők

Általában a hasi fájdalom helye, „mozgása” (hol itt fáj, hol ott fáj) és időbeni lefolyása fontos támpontot adhat ahhoz, hogy vakbélgyulladás áll-e a háttérben.

A fájdalom helye függhet a beteg életkorától és a féregnyúlvány elhelyezkedésétől is – várandós nők például a gyulladt vakbél tüneteit egészen máshol érezhetik, a méh, a magzat ugyanis a hasüregben feljebb „tolja” ezt a szervet is. Az is előfordulhat, hogy valakinek nem a has jobb alsó részén jelentkezik a fájdalom, hanem például hátrafelé, a vese irányába mutat.

Az anatómiai variációk miatt tehát nincs olyan tünet, amely egyértelmű jele lenne a vakbélgyulladásnak.

A vakbélgyulladásra utaló fájdalom jellemzően:

· a köldök, illetve a gyomorszáj tájékán jelentkezik, kezdetben nem állandó jelleggel;

· gyorsan súlyosbodik, a fájdalom néhány óra leforgása alatt a has jobb alsó részére vándorol;

· a fájdalom folyamatossá és erőssé válik, a fájó terület nyomásra érzékeny;

· a köhögés vagy a járás súlyosbíthatja a fájdalmat, amely az egész hasüregre kiterjedhet.

A még nem állandósult fájdalom mellett hányinger, hányás és/vagy étvágytalanság jelentkezhet. Ugyancsak a kezdeti fázisban a vakbélgyulladásos beteg láztalan, később általában 38 °C-ig emelkedhet a testhőmérséklete.

Mikor forduljon orvoshoz?

A vakbélgyulladás időben történő felismerése életmentő lehet. Ha a fentiek alapján felmerül a vakbélgyulladás gyanúja, hívja a 112-t, és kérjen mentőt!

Amennyiben a fájdalom egy időre enyhül, majd súlyosbodik, és a has feszessé, keménnyé válik, az a vakbél perforációjára és hashártyagyulladásra (peritonitis) utalhat, ahogy a hidegrázás és a 38 °C feletti láz is. Ezek életveszélyes szövődmények, ezért ilyen esetben is haladéktalanul hívja a 112-t, és kérjen mentőt!​

Elolvasom a cikket