MH/MTI
2024. május 7. kedd. 14:48
Az EB elnöke és Donald Tusk lengyel kormányfő nyitóbeszédet mondtak a kedden megkezdődött háromnapos rendezvényen.
Von der Leyen elmondta: a következő öt évben „fel kell turbózni” a védelmi iparunkat, Európának többet kell költenie erre. „Virágzó európai védelmi ágazatra van szükségünk” – jelentette ki.
Amennyiben a következő ciklusban újraválasztják EB-elnöknek, több nagyszabású védelmi projektet fog javasolni – ígérte. Megerősítette: létrehozná a védelmi biztos posztját, akinek feladatköréhez „a legkorszerűbb európai védelmi ipar” támogatása tartozna. Egyik első feladata az európai védelmi készültség állapotáról szóló „fehér könyv” bemutatása lenne – közölte.
A lengyel kormányfőhöz fordulva Ursula von der Leyen gratulált „az erős vezetéshez és a folyamatban lévő (lengyelországi) változásokhoz”. Kijelentette: „ebből a sikerből sok tanulságot lehet levonni”, egyebek mellett azt, hogy európai szinten is széles koalíciókat kell építeni. „Nagyon fontos, hogy a centrum erősen összetartson, küzdjön a szélsőségekkel, és ne tegye lehetővé a polarizációt” – fogalmazott az EB elnöke.
Tusk beszédében úgy ítélte meg: nem szükségszerű, hogy Ukrajna, „tekintettel az (erőviszonyok) aránytalanságára”, elveszítse a háborút Oroszország ellen. Ha Európa jobban felkészült volna az ilyen nehéz időkre, Oroszország talán nem merte volna megtámadni Ukrajnát – tette hozzá.
Aláhúzta: Európának a legközelebbi hónapokban, valamint az egész következő ötéves ciklusban fel kell készülnie „egy olyan helyzetre, amelyben a világon semmilyen erő nem mer kezet emelni rá”. Az Európai Uniónak legalább százmilliárd eurót kell szánnia védelemre. A jól és bölcsen befektetett pénz hosszú időre, talán állandó jelleggel eltolja a háborút Európa határaitól – fogalmazott Tusk.
Az egyik biztonsági prioritásként Donald Tusk a szigorúan őrzött európai határt jelölte meg. Az európai biztonság másik előfeltételének a politikus a közös beruházásként létesítendő légvédelmi kupolát említette.
A lengyel kormányfő áprilisban jelentette be, hogy Lengyelország csatlakozni szeretne az európai közös légvédelmi kezdeményezéshez (European Sky Shield Initiative, ESSI).