Az idősebb lány szindróma befolyásolhatja a személyiségfejlődését

Nagyon népszerű a közösségi médiában az idősebb lány szindróma. A felhasználók egyre gyakrabban beszélnek a jelenségről, illetve arról, hogy miként hat ez a személyiségfejlődésre. Bár az elnevezés nem egy hivatalos diagnózis, a jelenséggel egyre többen tudnak azonosulni – írja az elle.hu.

Az idősebb lány szindróma a gyerekek családban betöltött szerepére utal. Egyes szakértők szerint számít, ki hányadik gyermekként születik egy családban. Az elmélet szerint az idősebb gyermekek, főként a lányok, sokszor nagyobb érzelmi felelősséget vállalnak, több dologban segítenek, gyakran pedig harmadik szülőként funkcionálnak a testvéreik számára.

Úgy érezhetik magukat, mint egy harmadik szülő, és gyakran az ő feladatuk az egész család érzelmi gondviselése – nyilatkozta Kati Morton családterapeuta a Health.com oldalnak.

A szakember később egy TikTok videóban mesélt a jelenségről, és elárulta, hogy gyakran milyen érzésekkel szembesülnek az elsőszülött gyerekek. Nagyon erős felelősségérzettel rendelkeznek, céltudatos, túlteljesítő személyiségek. Sokszor aggódnak, gyakran szorongóvá válhatnak, miközben nagyon fontos számukra, hogy más emberek kedvében járjanak. Nagyon nehezen húzzák meg a határaikat, emellett gyakorta jelentkezik náluk a bűntudat érzése. Felnőttként pedig nehezen boldogulhatnak a párkapcsolatokban.

A szakértők szerint az idősebb testvérek, főként a lányok, már gyerekként is nagyobb felelősséget kapnak. Ez leginkább a koruk miatt történik, gyakran például vigyázniuk kell a kisebb testvéreikre.

A pszichológusok véleménye jelenleg még megoszlik az idősebb lány szindrómáról. Dr. Julia Rohrer, pszichológus kutatásai alapján nem lehet egyértelműen bebizonyítani, hogy a születési sorrendnek hatása lenne a személyiségfejlődésre. Ezért kifejezetten szkeptikus az eddigi eredményekkel kapcsolatban.

Ám azt korábban már megállapították, hogy az elsőszülött gyerekek magasabb eredményeket érnek el az intelligencia teszteken. Bár a fiatalabb testvérek eredményeivel összehasonlítva nincs olyan nagy eltérés.

A kutatások nem bizonyítják egyértelműen a személyiségfejlődésre tett hatást, más szakemberek szerint bizonyos viselkedési normák kialakulhatnak. Az egyik ilyen például az állandó segítségnyújtás. A pszichológusok szerint fontos, hogy mindenki meghúzza a határait, mivel ez hosszabb távol akár káros hatást is gyakorolhat.

Elolvasom a cikket