Így lett a múzeumból mecset

MH/ MTI
2024. május 10. péntek. 19:40
Frissítve: 2024. május 10. 19:42

Recep Tayyip Erdoğan török elnök 2020-ban rendelte el, hogy a Hagia Sophia és a Chora is kapja vissza mecset funkcióját.

A Chora vagy más néven Kariye-templom eredetileg a 4. században épült, de a jelenlegi épület nagy része egy 11. századi templomból származik, amelyet 200 évvel később, egy földrengést követően építettek részben újjá. A chorai Szent Megváltó-templomot, amelyet a 14. században mozaikokkal és freskókkal díszítettek, 1453-ban, Konstantinápoly oszmán kézre kerülése után mecsetté alakították, és mozaikjait, valamint freskóit bevakolták. 1945 után, a Török Köztársaság alapítója, Musztafa Kemal Atatürk rendeletére lett belőle múzeum, akárcsak a Hagia Sophiából.

A Chora felújított épületét hétfőn nyitották meg újra, pénteken megtartották benne az első, minden muszlim férfi számára kötelező péntek déli imát.

A külső helyiségek továbbra is múzeumként működnek, és a látogatók akadálytalanul megtekinthetik a mennyezet híres mozaikjait. Az épületnek abban a részében viszont, ahol a hívek imádkoznak, függönyök takarják el a mozaikokat, a muszlim hagyományoknak megfelelően.

A Hagia Sophia-nagymecsethez hasonlóan a chorai templom is szerepel az UNESCO világörökségi listáján.

Elolvasom a cikket