Ausztrália legritkább gombafaja, a Hypocreopsis amplectens nevű különös, ujjacskákra emlékeztető szerzet, amelyet rendkívül nehéz megtalálni. Azonban úgy tűnik, a természetvédelmi keresőkutyák ebben is kiváló segítséget jelenthetnek – írja az ng.24.hu.
Kutyákkal már a 19. század vége óta igyekeznek a természetvédelmet segíteni, mára egészen szerteágazóvá vált a tevékenységük, Ausztráliában több ilyen kiképzést kapott eb is szolgálja a környezet megóvását. Legyen szó vadonba visszatelepített állatok őrzéséről vagy épp egy sziget inváziós fajoktól megtisztításáról, számos kiképzett eb dolgozik azon, hogy a természet eredeti állapotába visszaállhasson.
Különösebben nem meglepő, hogy egy ritka gomba felkutatásában is a kutyák segíthetnek, hisz évszázadok óta vannak kiválóan képzett szarvasgomba-kereső ebek is. Az ausztrál gombafajt ugyan senki sem akarja megenni, de az élőhelyei védelme miatt fontos, hogy tudjuk, merre is él meg egyáltalában. Ebben nyújt nagy segítséget a kiképzett keresőkutya.
A Hypocreopsis amplectens igazán érdekes, ő maga, bár ágakon növekszik, egy (esetleg két) másik gombafaj parazitája. Ritkasága is ennek köszönhető, emellett igen nehéz észrevenni is barnás árnyalata miatt. Mivel gyakran a már elpusztult, földön heverő faanyagon növekszik, ezért ez is egy plusz nehezítő tényezője a megtalálásának. Eddig mindössze hat ausztrál helyszínen bukkantak rá, kevesebb mint 100 példányára.
Egy kutatócsoport tesztelte a kutyás keresés hatékonyságát, és arra jutott, nem meglepő módon, hogy az ebek jobbak voltak az emberes kereséshez képest. A kiképzett keresőállattal ráadásul nemcsak az épp élő gombát derítették fel, hanem azokat az ágakat is, amelyeken korábbi évben volt jelen a gomba, és mára már csak a „sebhelye” látszott.
A Daisy névre hallgató eb nemcsak többet talált, de gyorsabb is volt, vagyis rövidebb idő alatt találta meg a kérdéses terület gombáit, mint az ember, ráadásul ritkábban tévedett. Mindezt a sikert annak ellenére érte el, hogy e gombafaj igen kevés olyan illatanyagot bocsát ki, amelyre egyébként érzékeny a kutya orra.
Számos olyan gomba van a világon, amelyeket hasonlóan nehéz megtalálni, ám a védelmük érdekében muszáj volna. A kutatók szerint igen nagy segítséget jelenthet a kutyás keresés ezek esetében, jelentősen lecsökkentheti a felmérések idejét, és ezáltal azok költségeit.
Egy eb a kiképzését követően 12 hónapon át biztosan emlékszik a megtanult szagokra, így hosszú ideig alkalmazható ismétlő kiképzés nélkül is a felmérésekben. Természetesen egy kutya nemcsak egyetlen szagra képes rátalálni.