Nyolcvanéves klímaaktivisták próbálták megsemmisíteni a Magna Carta egyik példányát

MH/ MTI
2024. május 10. péntek. 18:07

Az akciót a Just Stop Oil nevű környezetvédő csoport két idős aktivistája követte el. A 82 éves Sue Parfitt tiszteletes és a 85 esztendős Judy Bruce nyugdíjas biológiatanár vésővel és kalapáccsal esett neki a British Library különtermében kiállított Magna Carta-példány üvegtárolójának.

A csoport által az X portálon közzétett felvétel szerint egyikük a vésőt tartotta, másikuk pedig a kalapáccsal ütögette az eszközt. Az üvegtároló tetején felszíni károk keletkeztek, de a tároló nem tört össze.

A Scotland Yard szándékos rongálás bűncselekményének gyanújával őrizetbe vette a két idős nőt. A rendőrség hangsúlyozta, hogy a Magna Carta kiállított példányában nem esett kár.

Judy Bruce a rongálási kísérlet után közzétett videófelvételen kijelenti: a Magna Carta a jogállamiságról, a hatalmi visszaélés elleni fellépésről szól, „ám a mi kormányunk a saját törvényeit is megsérti”.

A két aktivista az akció után A kormány megsérti a törvényt feliratú transzparenst bontott ki a helyszínen, mielőtt őrizetbe vették őket.

Sue Parfitt (j) tiszteletes és Judy Bruce a Jus Stop Oil aktivistái „a kormány megszegi a törvényt transzparenssel a kezükben. A két 80-as éveiben járó környezetvédelmi aktivista pénteken célba vette a Magna Carta történelmi dokumentumát a London központjában található British Libraryben - közölte a Just Stop Oil csoport. Az először 1215 júniusában kiadott dokumentum - amelyet a világ egyik legfontosabb dokumentumának tartanak - elsőként foglalta írásba azt az elvet, hogy a király és kormánya nem áll a törvények felett

Sue Parfitt (j) tiszteletes és Judy Bruce, a Just Stop Oil aktivistái A kormány megszegi a törvényt feliratú transzparenssel. A két 80-as éveiben járó környezetvédelmi aktivista pénteken célba vette a Magna Carta történelmi dokumentumát a London központjában található British Libraryben – közölte a Just Stop Oil csoport. Az először 1215 júniusában kiadott okmány – amelyet a világ egyik legfontosabb dokumentumának tartanak – elsőként foglalta írásba azt az elvet, hogy a király és kormánya nem áll a törvények felett

Fotó: AFP/Just Stop Oil/Handout

A Magna Cartát János angol király látta el pecsétjével 1215. június 15-én, a Londontól nyugatra fekvő Runnymede mezején.

A király és az önkényeskedései ellen fellázadt bárók megállapodása rögzítette a korona hatalmának határait, és leszögezte, hogy az uralkodó sem áll a törvények felett.

A Magna Carta számos cikkelyét figyelmen kívül hagyták vagy átírták az évszázadok során, és 63 záradéka közül ma már csak négy található meg a brit jogszabályokban, mégis máig az íratlan brit alkotmányosság legfontosabb hivatkozási alapja, és nagy hatással volt jóval később kelt történelmi dokumentumokra, köztük az Egyesült Államok alkotmányára is.

A British Library a négy fennmaradt eredeti példányból kettőt őriz.

A fosszilis üzemanyagok használata ellen küzdő Just Stop Oil korábban is több történelmi jelentőségű – elsősorban képzőművészeti – alkotást próbált megrongálni figyelemfelkeltés céljával.

A csoport két tagja 2022 októberében a londoni Nemzeti Galériában konzerv paradicsomlevest öntött Vincent van Gogh egyik leghíresebb, Napraforgók című festményére, majd tenyerüket a falhoz ragasztották. A festmény keretét kisebb károsodás érte, az alkotás azonban – amelyet üveglap védett – sértetlen maradt.

Tavaly novemberben a szervezet két másik tagja ugyancsak a londoni Nemzeti Galériában Diego Velázquez Vénusz tükörrel című alkotásának védőüvegét törte be több helyen.

Elolvasom a cikket