A teljeskiörlésű kenyér hét előnye

Természetesen nem szabad túlzásba vinni a fogyasztását, de fontos megérteni, hogy milyen előnyökkel járhat a szervezet számára – tájékoztat az Eat This, Not That című weboldal.

Egy szelet 100 százalékos teljes kiőrlésű kenyér 2-4 gramm rostot tartalmazhat. Felnőtteknek 14 gramm rostot kellene fogyasztaniuk 1000 elfogyasztott kalóriánként, vagy 28 grammot 2000 kalóriás étrend esetén. A rostbevitel összefüggésbe hozható a jobb emésztéssel, a bélrendszer egészségével, a szív egészségével és a rák megelőzésével. És ez csak néhány a termék előnyei közül.

Már napi két szelet teljes kiőrlésű kenyér elfogyasztásával a napi rostszükséglet több mint 25 százalékát fedezheti.

A teljes kiőrlésű kenyér tartalmazza a teljes búzaszemet, a korpát, a csírát és az endospermiumot. Ezeket az elemeket a finomított gabonákból (fehér kenyér) eltávolítják a nagy mennyiségű rosttal együtt.

Mivel összetett szénhidrátról van szó, a szervezetnek több időre van szüksége a teljes kiőrlésű kenyér megemésztéséhez a fehér kenyérhez képest, ami lelassítja az emésztési folyamatot, és segít, hogy hosszabb ideig érezze jóllakottnak magát az étkezés után.

A finomított gabonafélék teljes kiőrlésű kenyérrel való helyettesítése segíthet a fogyásban vagy a testsúly szabályozásában. Tanulmányok kimutatták, hogy a teljes kiőrlésű gabonafélék fogyasztása fordítottan arányos a BMI-vel (testtömegindex) és a súlygyarapodás kockázatával. Az ilyen kenyér fogyasztása csökkentheti az éhségérzetet és növelheti a jóllakottságot.

A teljes kiőrlésű kenyér segít korlátozni a koleszterintermelést a májban, és korlátozza az étkezési koleszterin emésztését és felszívódását is.

Tanulmányok kimutatták, hogy 12 héten keresztül napi négy szelet teljes kiőrlésű kenyér fogyasztása javulást eredményezett a triglicerid-szint, az összkoleszterinszint, a „jó” koleszterin és a hemoglobin A1C szintjében.

A teljes kiőrlésű kenyér megemeli a vércukorszintet, de rostjai lassabban emésztődnek, ami a cukor lassabb felszabadulását eredményezi a vérben.

Az ilyen kenyér idővel még a 2-es típusú cukorbetegség kialakulása ellen is védelmet nyújthat. Több vizsgálat megállapította, hogy azoknál a résztvevőknél, akik a legtöbb teljes kiőrlésű gabonát fogyasztották, 29 százalékkal kisebb volt a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázata, mint azoknál, akik a legkevesebbet fogyasztották.

Míg a finomított gabonafélék magas fogyasztása összefüggésbe hozható a rák és a gyomorrák magasabb kockázatával, a teljes kiőrlésű gabonafélék fogyasztása védő hatású lehet. Különböző tanulmányok kimutatták a vastagbél-, gyomor-, mell-, hasnyálmirigy-, prosztata- és nyelőcsőrák alacsonyabb arányát.

A kutatók megállapították, hogy azoknál, akik a legtöbb teljes kiőrlésű gabonát fogyasztották, 27 százalékkal alacsonyabb volt a gyomorrák kockázata.

A teljes kiőrlésű kenyér és más teljes kiőrlésű gabonafélék jó forrása az oldhatatlan rostoknak. Ez a fajta rost javítja a bélmozgást. A teljes kiőrlésű gabonának prebiotikus hatása is van a szervezetre. Amikor a bélbaktériumok megerjesztik a teljes kiőrlésű kenyér rostjait, fontos zsírsavak keletkeznek, amelyek pozitívan befolyásolják a bélmikrobiomot és az emésztést.

Bár a gabonafélékre rendkívül ritka az allergia, ha a teljes kiőrlésű kenyér fogyasztása után negatív hatások jelentkeznek, kerülni kell.

Elolvasom a cikket