Európai uniós vizsgálat indult a Facebook és az Instagram platformjait üzemeltető vállalatóriás ellen, mert a vád szerint azok „függőséget okozó” algoritmusai miatt nem sikerült megvédeni a gyerekeket. Az Európai Bizottság szerint elképzelhető, hogy a platform megsérti az online tartalommoderálás uniós szabályait.
A vád szerint a népszerű platformok egyfajta „nyúlüregek” segítségével húzzák be a fiatal felhasználókat, amelyek potenciálisan „viselkedési függőséget okoznak a gyerekekben”, s az sem kizárt, hogy az Instagram és a Facebook túl sok adatot gyűjt kiskorú felhasználóktól ahhoz, hogy személyre szabott tartalmat tudjon elébük tenni az algoritmusaival.
A Bizottság körmönfont megfogalmazása szerint „előfordulhat, hogy a Meta nem mérte fel kellőképpen annak kockázatát, hogy a kiskorú felhasználók is hozzáférhetnek a Facebookhoz és az Instagramhoz, és nem megfelelő tartalmakat láthatnak”.
Sőt, még az is előfordulhat, hogy a vállalat nem ellenőrzi hatékonyan a felhasználók életkorát, s nem akadályozza meg gyermekek hozzáférését sem a platformjaihoz.
A Meta ellen egyébként április óta zajlik egy vizsgálat, ami azt próbálja kideríteni, hogy a cég korlátozta-e kellőképpen a dezinformációk terjedését – az EB egyébként februárban indított hasonló vizsgálatot a TikTok addiktív kialakításával kapcsolatban.
Ismeretes, az online óriásplatformoknak egy sor tartalommoderálási szabályt be kellene tartaniuk, figyelembe véve a kiskorúak mentális egészségét.
A DSA nem vicc: akár a vállalat éves globális bevételének 6 százalékáig terjedő azonnali böntetést is kioszthatnak, ami a sokszázmilliárdos platformok esetén komoly érvágás lehet.