Erre azután került sor, hogy az orosz erőknek az elmúlt héten sikerült több települést elfoglalniuk Ukrajna második legnagyobb városa közelében. Kijevben vezető katonai tisztségviselők elismerték, hogy a helyzet most „rendkívül nehéz”, és hogy az ukrán csapatok az orosz túlerő miatt nehezen tudják tartani a területeket.
Arra a kérdésre, hogy szerinte Ukrajna harctéri kudarcai az USA számlájára írhatóak-e, Zelenszkij az ABC újságíróinak azt mondta, hogy ez „a világ hibája”, és azzal vádolta a nemzetközi közösséget, hogy „lehetőséget adott Putyinnak a megszállásra”.
Az ukrán vezető szerint az ország „nem engedheti meg magának, hogy elveszítse Harkivot”, és „a világ segíthet” Kijevnek abban, hogy megtartsa az ország északkeleti részén fekvő létfontosságú várost.
„Mindössze két Patriot-rendszerre van szükségünk” – mondta Zelenszkij, utalva arra, hogy „Oroszország nem lesz képes elfoglalni Harkivot, ha azokkal rendelkezünk”.
Az elnök arra is panaszkodott, hogy az Egyesült Államok által Kijev számára jóváhagyott finanszírozás valójában nem jut el az országba, ehelyett „amerikai gyárakban, amerikai munkahelyeket teremtve” költik el, tudatta az oroszhírek.hu.
Eközben Antony Blinken amerikai külügyminiszter, aki a héten Kijevbe látogatott, arról biztosította az ukrán vezetést, hogy Washington „aktívan és sürgősen” próbál milliárd dolláros Patriot légvédelmi rendszereket szerezni Ukrajna számára. A múlt hónapban Zelenszkij ragaszkodott ahhoz, hogy Ukrajnának 25 ilyen ütegre van szüksége, de később ezt a számot „legalább hétre” módosította.
Minden egyes Patriot-üteg körülbelül 1 milliárd dollárba kerül. Ukrajna jelenleg vélhetően legalább három Patriottal rendelkezik, amelyek közül az egyik a főváros közelében állomásozik. Tavaly az egyik ilyen üteg a jelentések szerint megsérült vagy megsemmisült egy orosz hiperszonikus rakétacsapás során.
Moszkva eközben többször kijelentette, hogy semmilyen nyugati fegyverrendszer nem változtathatja meg a konfliktus elkerülhetetlen kimenetelét, és figyelmeztetett, hogy Ukrajna további felfegyverzése csak meghosszabbítja a vérontást, és növeli az Oroszország és a NATO közötti közvetlen konfrontáció kockázatát.