Ha időszűkében van, ezzel az egyszerű megoldással megóvhatja egészségét

A nap folyamán több alkalommal végzett, rövid edzésblokkok megfelelő alternatívát nyújthatnak arra, hogy beillessze a mozgást mindennapjaiba, ha nehezen talál egybefüggő, 30–45 perces időtartamot, amikor edzhetne. A több blokkra lebontott, rövid edzések kiválthatják a klasszikus, hosszabb edzést.

Az egészséges életmódra törekedve nem feltétlenül szükséges, hogy egy alkalommal tudja le a napi edzést; a tanulmányok szerint a rövidebb blokkokra lebontott mozgás ugyanolyan hatékony lehet.

Az Amerikai Népegészségügyi Központ és az amerikaiaknak szóló Fizikai Aktivitás Guideline-ok szerint hetente 150 percnyi, közepesen intenzív aerobicedzés vagy 75 percnyi, intenzív aerobicedzés szükséges az egészséges életmódhoz. Az ajánlás azt is kiemeli, hogy hetente két alkalommal erőnléti edzés is szükséges, amelynek célja a test nagyobb izomcsoportjainak átmozgatása. Hogy eleget tegyenek az ajánlásoknak, sokan a napi egyszeri hosszabb edzést választják, azonban ez kiváltható a nap folyamán több, rövidebb blokkra bontott edzéssel, amelyekkel ugyanolyan pozitív hatások érhetőek el.

A rövid edzésblokkok egyik előnye, hogy nagyobb rugalmasságot enged meg a mindennapokban, mellettük könnyebb összehangolni a családi élettel, a munkával, a bevásárlással és a barátokkal töltött időt úgy, hogy közben az egészséges életmód is szerepet kap. Másként fogalmazva: rövidebb gyakorlatok végzésével a nap során könnyebb tartani az edzéstervet, ezáltal pedig élvezni a rendszeres fizikai aktivitás nyújtotta, hosszú távú előnyöket.

Számos tanulmány kimutatta, hogy a több rövid, de legalább tízperces, aktív mozgással töltött edzőblokk végzése a nap során hasonló hatással van a szervezetre, mint az ugyanannyi időtartamig, de egy ülésben végzett mozgás. Egy kutatás, amely 19 vizsgálat 1080 résztvevőjét foglalta magában, nem talált különbséget a rövid edzésblokkoknak és a klasszikus, hosszabb edzéseknek a vérnyomásra, valamint a szív- és érrendszerre gyakorolt hatásában. Mi több, a szerzők hasonló kedvező hatást fedeztek fel a koleszterin-, az inzulin-, valamint a vércukorszint vonatkozásában is mindkét csoportban. Következtetésképpen megállapították, hogy felnőttek esetén a nap során több, rövid edzésblokk végzése hasonló egészségügyi hatásokkal bír, mint a nap során egy alkalommal végzett, hosszabb edzés.

A rendszeres edzés elmaradásának hátterében álló leggyakoribb ok az időhiány. Sokan úgy gondolják, hogy a rendszeres testmozgás sok időt, energiát és váltóruhát kíván, ezért a napközbeni, rövid edzések vonzó alternatívát jelenthetnek azoknak, akik időhiányra hivatkozva hanyagolják el az edzéseket. Ezek a rövid edzések öt-tíz perc séta vagy állóképességfokozó edzések is lehetnek, amelyeknél nem feltétlenül van szükség váltóruhára.

A rendszeres sportolás hosszú távon elköteleződést, türelmet és rengeteg motivációt igényel. Sajnos sok ember még azelőtt felhagy a rendszeres sporttal, mielőtt kedvező hatásait megérezhetné; a napközi, rövid edzésblokkok azonban segíthetnek kitartani az edzésprogram mellett, amíg rutinná nem válik.

A rövid edzésblokkokkal az emberek időt spórolhatnak, és többféle edzést is beilleszthetnek a napjukba, ezenkívül kamatoztathatják a sportolás kedvező idegrendszeri, testi és pszichológiai hatásait.

Egy tanulmány – amely a napi több alkalommal végzett, rövid edzések és a napi egy alkalommal végzett, hosszabb edzés 24 órás, vérnyomásértékekre gyakorolt hatásait vizsgálta – kimutatta, hogy a napközben három alkalommal végzett, tízperces séta nagyobb mértékben csökkentette azon magasvérnyomás-betegség kapujában lévő páciensek vérnyomását, mint azon csoportban lévőkét, akik naponta egy alkalommal harminc percet sétáltak.

A magas intenzitású edzések az edzett atléták számára is megterhelőek lehetnek, ezért a rövidebb edzésblokkok vonzóbbak lehetnek a fitneszrajongók számára. A rövidebb edzések alkalmával egyszerűbb magas intenzitású gyakorlatokat végezni, amelyeket nem komfortos hosszú időn keresztül csinálni.

A rövidebb edzések napi rutinba építése segíthet csökkenteni a klasszikus napi edzéseket övező stresszforrást, így a rövid edzések a napi rutin részévé válnak, nem pedig stresszel járó edzéssé az edzőteremben.

A rövid edzésblokkok segíthetnek az elfoglalt embereknek, hogy elérjék fitneszcéljaikat. Az elfoglalt emberek is könnyen beilleszthetik őket a napjaikba, hosszú távon is könnyen a rutin részévé válnak, és egy sokkal fókuszáltabb, intenzívebb edzésformát jelenthetnek.

A rövid edzésblokkok egyik hátránya, hogy minden edzésblokk előtt és után szükség van bemelegítésre és levezetésre a sérülések elkerülése végett. Ezenkívül egy idő után nehéz lehet az állóképesség fejlesztése is a rövid edzések időkorláta miatt. Egyelőre bizonytalan, hogy a napjában többször végzett, rövidebb edzésblokkok során elegendő kalória égethető-e el a fogyáshoz, de az ismert, hogy a magas intenzitású intervall (résztávos) edzésekkel több kalóriát lehet elégetni, mint a hosszabb, folyamatos, statikusabb gyakorlatokkal. Mi több, még a régebbi tanulmányok szerint is kedvezőbbek a zsírégetés szempontjából a magas intenzitású, intermittáló (átmeneti szünetekkel tarkított) edzések. Az elégetett kalóriák számától függetlenül azok számára, akik az időhiányra hivatkozva nem sportolnak, még a rövidebb edzésblokkok végzése is kedvezőbb, mintha egyáltalán nem sportolnának.

Elolvasom a cikket