„Az etil-alkohol, amely legfeljebb 120 milligrammnyi dózisban jutott a szervezetbe, a májban semlegesítődik. Az az alkoholadag, amelynek etanoltartalma meghaladja ezt az értéket, épségben átjut a májszűrőn, elkezd keringeni a vérben, és felhalmozódik a szövetekben. A dózis akkor válik halálossá, ha egy órán belül elfogyasztanak egy liter vodkát, amikor a vérben az etanol koncentrációja eléri az öt-hat grammot literenként” – hangsúlyozta a NEWS.ru-nak adott beszélgetésben Alekszandr Umnov, az Állami Pedagógiai Egyetem Orvosi Karának tanszékvezető egyetemi tanára.
Megjegyezte, hogy az alkoholmérgezés tünetei a testhőmérséklet csökkenése, a lassú légzés, a szapora pulzus, az elmosódott beszéd, valamint a hallucinációk és az epilepsziás rohamok. Nagy dózisú vodka esetén az ember alig tud mozogni, és gyakorlatilag nem reagál a külső ingerekre – figyelmeztetett a sebész.
Korábban pedig azt nevezték meg, hogy mekkora mennyiségű alkohol okozhat rákot. Az erős és az alacsony alkoholtartalmú italokkal való visszaélés egyaránt befolyásolhatja a rák kialakulását. A gyomorrák kockázata például jelentősen megnő a napi 45 gramm etil-alkohol folyamatos fogyasztása esetén, amely 4,5 egységnyi alkoholnak felel meg.