Séta a szobortemetőben

Az Epreskertben, a Képzőművészeti Egyetem Szobrász Tanszékén, a város közepén megbújó, varázslatos parkban láthatók az egykori szobrászmesterek szabadtéri művei, gyűjtőnevén a szobortemető, a Parthenón-fríz kiállítótér, Stróbl Alajos egykori műterme és a Kálvária is.

A Múzeumok Éjszakáján az Epreskertben Szabó Ádám szobrászművész, az MKE egyetemi docense tart a nagymesterek és tanítványaik tanulóéveiből merített, anekdotákkal tarkított bemutató sétát. Az érdeklődők elmerenghetnek rajta, hogy milyen lehetett, amikor a kertet még pávák és majmok lakták, vagy amikor Stróbl Alajos bohém mulatságokat szervezett, és népes vendégseregével együtt jelmezbe bújt, sőt, a kutyáját is oroszlánjelmezbe öltöztette.

Az Epreskert látogatói a Múzeumok Éjszakáján a Képzene c. programon az MKE és a Zeneakadémia növendékeinek közös produkcióját láthatják, hallhatják, amelyhez egy csodaasztal is szükséges.

Az MKE Múzeumok Éjszakájának kiemelt eseménye az egyetem főépületében a Képzőművész MA Diplomakiállítás, az újonnan alapított Vizuális Művészet Tanszék végzős évfolyamának első, nagy bemutatkozása. A tárlatot az MKE rektora, dr. Erős István nyitja meg az évszázados kiállítási hagyományokra visszatekintő Barcsay-teremben és az Aulában.

A Művészeti Anatómia Tanszék az MKE egyik legizgalmasabb kuriózuma, gyűjteményének bemutatása minden évben a Múzeumok Éjszakája programsorozat kimagaslóan népszerű eseménye. Idén Kőnig Frigyes professzor emeritus mesél az érdeklődőknek az oktatáshoz használt izgalmas tárgyakról, amelyek között olyan ritkaságok is megtalálhatók, mint Székely Bertalan lovának csontváza, a különböző állatpreparátumok vagy az arcrekonstrukciókhoz használt, furcsa segédeszközök.

Ebből a pompás műteremből sem sokat látunk az utcáról. A Múzeumok Éjszakáján a történetét is megismerhetjük

Ebből a pompás műteremből sem sokat látunk az utcáról. A Múzeumok Éjszakáján a történetét is megismerhetjük

Fotó: Magyar Képzőművészeti Egyetem

Az egyetem főépületében szervezett sétákon a Múzeumok Éjszakája látogatói megismerhetik a műemléki épület Lotz-freskókkal díszített belső tereit és iparművészeti műremekeit. Az egykori Mintarajztanoda és a Régi Műcsarnok épületegyüttesében Romoda Klára, az MKE egykori munkatársa tart tárlatvezetést, Bojtos Anikó művészettörténész pedig a nemrégiben felújított, egyedülálló Lotz Károly-falképeket mutatja be. A festő- és szobrászrestaurátok műhelyében Heitler András, az MKE docense, és Káldi Richárd művésztanár vezeti körbe az érdeklődőket.

Bővebb információ itt.

Elolvasom a cikket