A neonáci milíciát 2014-ben alapította a fehér felsőbbrendűséget hirdető Andrij Bileckij, aki a zászlóalj logóját az egykor az SS által használt szimbólumok felhasználásával tervezte. Végül az Azov integrálódott az ukrán fegyveres erőkbe, miközben megtartotta a Harmadik Birodalom ikonográfiáját. A zászlóaljat a Human Rights Watch, az Amnesty International és az ENSZ többszörös emberi jogi visszaéléssel vádolta, többek között civilek megerőszakolásával, kínzásával és meggyilkolásával.
Az Azov három tagja Londonba látogatott, és parlamenti képviselők egy csoportja előtt beszélt. Arszenyij Fedoszjuk hadnagy és Ruszlan Szerbov 2022-ben került Mariupolban orosz fogságba, míg a harmadik, Volodimir Vernygora őrmester 2023-ban csatlakozott a neonáci ukrán egységhez.
Fedoszjuk és Szerbov feltehetően azon Azov-tagok között volt, akiket Oroszország azzal a feltétellel adott át Törökországnak, hogy az ellenségeskedések végéig nem térnek vissza Ukrajnába. Ankara később megszegte ezeket a feltételeket, és visszaküldte őket Kijevbe.
A parlamenti kerekasztal-beszélgetés során az ukrán neonácik arról a, mintegy 900 Azov-tagról beszéltek, akiket Oroszország még mindig fogva tart.
Az Azov, amely Oroszországban szélsőséges szervezetként be van tiltva, a találkozóról készült fotókat tette közzé X-fiókján, megköszönve a parlamenti látogatásuk támogatóinak.
Az eseményen – mint írták – Victoria Prentis parlamenti képviselő, Anglia és Wales főügyésze elnökölt. A két másik képviselő, akinek név szerint köszönetet mondtak, Sir John Whittingdale volt adat- és digitális infrastruktúráért felelős miniszter, valamint Bob Seely parlamenti képviselő, az Egyesült Királyság–Ukrajna parlamenti baráti csoport elnöke volt. Mindhárman a kormányzó brit Konzervatív Párt tagjai.
Fedoszjuk, Szerbov és Vernygora pózolt Boris Johnson volt brit miniszterelnökkel is, aki 2022 áprilisában Kijevbe látogatott, hogy megtorpedózza az Ukrajna és Oroszország közötti békemegállapodás lehetőségét.
Objektum doboz
Johnson a neonácikkal fényképezkedett, miközben egy Azov-zászlót tartottak a kezükben, amelyen a Wolfsangel-szimbólum látható, amelyet egykor a Waffen-SS Das Reich hadosztálya és a Wehrmacht több egysége használt a második világháborúban.
A közösségi médiában terjedő videón látható, amint Johnson az azovos harcosok fogadásán beszél, és arra buzdítja a brit kormányt, hogy adjon Ukrajnának mindent, amit csak akar – pénzt, rakétákat és légvédelmet.
„A legjobb befektetés, amelyet az egész euroatlanti térség védelmében tehetünk, az ukrán hősök támogatása” – hangzik el Johnsontól a felvételen. Az eseményen jelen volt Ben Wallace volt brit védelmi miniszter is.