Öt természetes módszer, hogy könnyebb legyen a változókor

A változókori tüneteket a hormonegyensúly felborulása okozza. Ez a klimax normális velejárója, ám ez nem azt jelenti, hogy nem tudunk segíteni magunkon. Talán már ön is unja, hogy úton-útfélen életmódváltásra akarnak rábeszélni, már a szó hallatán is a hideg futkos a hátán, de az az igazság, hogy ez az igazság: ha itt-ott változtat egy picit, sokkal jobban fogja érezni magát ebben a kicsit sem könnyű, „cserében” viszonylag hosszú életszakaszban.

A változókor a negyvenes éveink elején kezdődik, és az ötvenes éveink elején, illetve a menopauzával sem ér véget. Az, hogy megszűnik a menstruáció, még nem jelenti a klimax végét, sőt, akkor jön csak igazán a fekete leves. Ha akarjuk, ha nem, megöregszünk, ezen nincs mit szépíteni, viszont az, hogy ez hogyan történik meg velünk, rajtunk is múlik. Az alábbi módszerek segíthetnek, hogy a hormonváltozások ellenére is vidáman éljük a mindennapjainkat.

Váltson a klimax tüneteit enyhítő mediterrán étrendre

A teljes értékű élelmiszerek, mint amilyeneket Dél-Olaszországban, Spanyolországban, Görögországban és Franciaországban esznek, úgy támogatják a hormonegyensúlyt, hogy közben táplálják a mikrobiomot. Az omega–3 zsírsavakban gazdag élelmiszereket – például a dió, a zsíros hal és a lenmag – bőven tartalmazó mediterrán étrend gyulladáscsökkentő hatású, támogatja az energia-egyensúlyt befolyásoló hormonokat, ezzel enyhíti a klimax és a menopauza tüneteit.

Sétáljon reggel és/vagy este

A mozgás csökkenti a stresszhormonokat, hangulatjavító hatása van, szerepe van a normál testsúly elérésében és megtartásában, nem beszélve arról, hogy segíti az izomépítést és az izmok megtartását, amely ma már tudjuk, hogy a hosszú élet egyik feltétele. Az már más kérdés, hogy a klimax idején az edzés az utolsó, amelyre vágyunk, miközben hullafáradtnak és totálisan kimerültnek érezzük magunkat. Jó hír, hogy nem kell azonnal száz kilóval fekve nyomni, kitűnő kezdő alternatíva a gyaloglás mint alacsony intenzitású kardióedzés, amely javítja az inzulinérzékenységet, csökkenti a kortizolszintet, felgyorsítja az anyagcserét, és támogatja a szív- és érrendszert, valamint az agyműködést is. Kezdje egy tízperces reggeli vagy esti sétával, majd fokozatosan emeljen a séta hosszán és a tempón is.

Találkozzon rendszeresen a barátaival

A barátok, család, közösség megtartó erejéről már biztosan sokat hallott. De azt is tudta, hogy a társadalmi élet közvetlenül hat a hormonjainkra is? A szeretteivel, családtagokkal, barátokkal töltött, tartalmas idő oxitocint szabadít fel a szervezetben, emeli a szerotonin- és a dopamintermelést, így enyhíti a menopauza okozta stresszt és hangulatingadozásokat.

Aludjon jobban

Ez aztán a tanács, ugye?! És mégis hogyan érjük el, hogy legalább hét órát aludjunk éjszakánként? Az ösztrogéncsökkenés alvászavarokhoz vezet, a posztmenopauzás nők 85, a perimenopauzás nők 46 százaléka számol be fizikai és szellemi kimerültségről, amely a fentiek tükrében nem meglepő. Kutatások alapján az esti rutin megtervezése és betartása mellett megfontolandó a magnézium lefekvés előtti bevétele is, jól felszívódó, magnézium-biszglicinát formában, amely nemcsak a hosszabb alvásidő elérésében, de az éjszakai ébredések csökkentésében vagy megszüntetésében is segíthet.

Lélegezzen

A stressz egészségkárosító hatását nem kell bemutatni. Nem elég, hogy hangulatgyilkos, a táplálkozási szokásainkat is befolyásolja, negatívan hat a hormonháztartásunkra is. Oldani a stressz okozta szorongást sokféleképpen lehet (és kell is), ami azonban egész biztosan beválik, az a légzés. Léteznek okostelefonos applikációk, amelyek különböző helyzetekre, így a fokozott stressz okozta feszültség oldására is kínálnak légzőgyakorlatokat. A hosszú, mély belégzés, levegő benntartás, hosszú kilégzés technikáján alapuló gyakorlatokat megtanulva bárhol, bármikor javíthat a közérzetén.

Elolvasom a cikket