Igor Gorodokin gasztroenterológussal és endoszkópossal együtt elmagyarázta, hogy ez kövek kialakulásához, súlyos szövődményekhez és akár halálhoz is vezethet.
A szakemberek elmondták, hogy a máj egy egyedülálló szerv, amely az epehólyaggal együtt működik. Epét termel, amelynek feladata a zsíros ételek feldolgozása. Amikor az epére nincs szükség, az felhalmozódik az epehólyagban.
Ha rohamosan éhezünk, előbb-utóbb az epe koncentrációja olyan mértékű lesz, hogy kövek képződnek – hangsúlyozta Malysheva. Gorodokin hozzátette, hogy a hosszan tartó koplalás során a koleszterin kicsapódik, ami kövekké alakul.
Az első ellenség a rendszeres étkezések hiánya, az osztott étkezések, amikor két-három óránként eszünk. Minél nagyobbak a szünetek, annál nagyobb az epekőbetegség kockázata – magyarázta a műsorvezető.
Az epehólyag második ellensége a kiszáradás – folytatta Gorodokin. Ha nem iszunk elég vizet, az epe erősen koncentrálódik. Emiatt alakulnak ki kövek. Ha ezek a következő epehólyag-összehúzódáskor jelen vannak, komplikációk léphetnek fel.
Megrekedhetnek az epevezetékben – ebben az esetben az epehólyag megnyúlik, és akut epehólyaghurutot okozhat. Tovább mehetnek és megrekedhetnek a csatornában, ekkor mechanikus sárgaság lép fel – elzárják az epe távozását nemcsak a hólyagból, hanem a májból is. Az epe visszamegy a májba, felszívódik a vérbe, besárgulunk, nem beszélve a súlyos fájdalomról” – mondta az endokrinológus.
Hozzátette, hogy a kő elzárhatja a hasnyálmirigyvezetéket is. Ebben az esetben a hasnyálmirigy nedvei a mirigyben maradnak, a szerv elhalását – gyulladást, akut hasnyálmirigy-gyulladást okoznak. Ez akár halálos kimenetelű is lehet – hangsúlyozta a szakértő. A lé magát a hasnyálmirigyet kezdi el emészteni, aminek következtében az aorta és az alsó vena cava elpusztulhat – magyarázta Malysheva.
Korábban Elena Solomatina táplálkozási szakértő és dietetikus azt mondta, hogy a pitypangot azért hasznos fogyasztani, mert vitaminokat tartalmaz. Az egészséges emberek számára a növény azért hasznos, mert javítja az emésztést és serkenti az anyagcserét, de nem szabad pitypangot enni azoknak, akik gyomorhurutban, fekélyben, valamint vese- és epekövekben szenvednek. Ezt a virág epehajtó hatásának tulajdonítja.