Az embereket felülmúló általános mesterséges intelligencia gyors létrehozása elkerülhetetlenül megfosztja az emberiséget a jövőtől – mondta Roman Yampolsky, a Louisville-i Egyetem professzora Lex Friedman újságírónak adott interjújában .
Szerinte általános mesterséges intelligencia alatt általában olyan rendszert értünk, amely minden ember számára elérhető területen képes működni. A szakértők azonban az utóbbi időben egyre inkább az AGI-t a szuperintelligenciával azonosítják, amely minden lehetséges tevékenységi területen felülmúlja az emberi képességeket.
„Ha általános mesterséges intelligenciát hozunk létre, akkor hosszú távon nem látok pozitív eredményt az emberiség számára.”
Szerinte a jelenlegi mesterséges intelligencia modellek már megfelelnek az általános mesterséges intelligencia klasszikus definíciójának, az átlagembernél magasabb intelligencia miatt. A technológiai fejlődés azonban hamarosan oda vezet, hogy még a területük legjobb szakemberei is átadják a helyüket az AI-nak.
Ahogy Yampolsky megjegyezte, a mesterséges intelligencia vagy egyszerűen elpusztíthatja az emberiséget, vagy megpróbálhatja maximális szenvedést biztosítani az embereknek. Nem kevésbé veszélyes az élet értelmének eltűnése, mivel az embereket mesterséges intelligencia váltja fel a munkában, a művészetben és az élet más területein. A folyamatosan fejlődő és kiszámíthatatlan rendszerrel szemben megbízható védelem megteremtése ugyanakkor lehetetlennek tűnik a tudós számára.
A szakértő azt jósolja, hogy az emberiség már 2026-ban kidolgozza az általános mesterséges intelligenciát. Az iparág képviselői, akikkel beszélt, ugyanezen a véleményen voltak.
„Két év van hátra <…> Ez nagyon hamar eljön, tekintve, hogy még működő védelmi mechanizmusaink sincsenek (az erős mesterséges intelligencia ellen – a szerkesztő megjegyzése)” – figyelmeztetett Yampolsky.