Magyar Tibor
2024. június 3. hétfő. 4:05
A lábszárfájdalom kialakulásának hátterében számos állapot vagy betegség állhat.
A vádli izmainak görcsös összehúzódása, amely jelentős fájdalommal jár. A lábikragörcs leggyakrabban túlerőltetéstől, kiszáradástól, illetve bizonyos ásványi anyagok hiánya miatt jelentkezhet.
Hirtelen kialakuló éles fájdalmat eredményezhet a lábszár izmainak, valamint az Achilles-ínnak a sérülése, szakadása.
Súlyos, életveszélyes, akár halállal is végződő állapotot jelenthet, amikor az alsó végtag nagy vénáiban a vér megalvad, és trombózis keletkezik. A kialakult trombózis nemcsak a vér visszaáramlását akadályozza, de a belőle leszakadó vérrögök a szíven keresztül a tüdőbe juthatnak, és ott elzáródást, tüdőelhalást, légzési és keringési elégtelenséget okozhatnak.
Az artériák, verőerek szűkülete szintén okozhat lábszárfájdalmat, amelyre az időszakos sántítás jellemző: a fájdalom járásra erősödik, pihenésre csökken. Az érszűkületi lábszárfájdalom másik jellemzője, hogy súlyos esetben álmából is felkeltheti a beteget a fájdalom, amely enyhül a lábak lógatásakor.
Lábszárfájdalmat okozhat még izomláz, krónikus vénás elégtelenség, orbánc, nyiroködéma, cukorbetegség okozta idegbántalom vagy éppen ülőideg-bántalom.
Az izomgörcsből vagy kisebb megerőltetésből fakadó lábszárfájdalom általában kezelés nélkül is rövid idő alatt javul. Amennyiben a lábszárfájdalom tünetei nem javulnak néhány nap elteltével, keresse fel háziorvosát!
A lábszárfájdalom kivizsgálása, a fájdalom okának beazonosítása sokszor komoly kihívást jelent. Gyakran előfordul, hogy egyszerre több ok is meghúzódik a háttérben. A lábszárfájdalom diagnosztikájában a fő szempontot az életveszélyes mélyvénás trombózis kizárása jelenti. A diagnosztizálás a kórelőzmény átbeszélését követően fizikális vizsgálatból, képalkotó vizsgálatokból, laborvizsgálatokból állhat.