Kiemelte, hogy EP-választáson még soha ennyien nem szavaztak a Fidesz-KDNP-re, ugyanis a kormánypártok több mint kétmillió szavazatot kaptak. Ez Európa-rekord eredmény, messze a legnagyobb támogatottság, amelyet politikai szereplő kapott – jelentette ki Orbán Viktor az elért 44,6 százalékról.
Hozzáfűzte, három-négy országban kötelező a választásokon való részvétel, ott értelemszerűen magasabb a részvételi arány, de a magyarországi 57 százalék „az élmezőnybe repít minket”, és azt mutatja, hogy „a magyar demokrácia él és virul”. Köszönetet mondott a választópolgároknak, „akik felállították ezt a fantasztikus rekordot”.
A mozgósításról elmondta: mindig van jónéhány százaléknyi honpolgár, akit föl kell keresni, hogy elmenjen választani, ezért a mozgósítás kulcskérdés. Azért volt ilyen magas a részvétel, mert az emberek tudták, hogy nagy a választás tétje, háború és a béke között kell választani, és tudták, hogy akkor van esély győzelemre, ha minden választót megkérnek, hogy menjen el szavazni.
A Tisza Párttal kapcsolatban a kormányfő úgy fogalmazott: „bonyolította az életünket”. Még bonyolultabbá tette az eleve bonyolult választást, mert két ellenzéket kellett legyőzni, a régit is és az újat is. Legyőzték az újat is, 14 százalékkal, amit különösen értékes eredménynek lát, így, hogy nem egységes ellenzékkel, hanem két különböző ellenzékkel kellett megküzdeni.
Az önkormányzati választásról közölte, vannak olyan városok, ahol megőrizték a bizalmat, sőt növelték a támogatást, szereztek vissza nagyvárosokat, de veszítettek is el városokat. A tanulság, hogy jobban kell dolgozni, csak az alázatos munka segíthet – szögezte le Orbán Viktor, hozzátéve, mindig a munkában hitt, a kampány csak „a végkifejlet”.
Örömét fejezte ki, hogy nem vesztettek el több várost, mint amit megszereztek, hogy Budapesten nem gyengültek meg, és hogy „utcahossznyi előnnyel” megnyerték az EP- választást „ebben a nehéz, háborús helyzetben”.
„Nagyon bonyolult térben kellett irányítani a kampánygépezetet” és még bonyolultabbá tette a választást, hogy „közben egyik szemünk sarkából az európai pártokra kellett figyelnünk” – folytatta a miniszterelnök. Emlékeztetett: az volt az üzenete, hogy háború vagy béke, és az EP-választás lehetőség arra, hogy a háborúba sodródást lelassítsuk vagy megállítsuk, először Európában, aztán Amerikában. Ha ez nem sikerül, „ha ezt a két félidőt nem tudjuk lehozni”, akkor hamarosan „kötésig fogunk állni egy háborúban”.
„Az történt, amit elterveztünk, amit szerettünk volna, ezt a vonatot sikerült lelassítani, de meg is lehet állítani, Franciaországban például politikai földindulás történt, olyan nagy arányban nyertek a békepártiak” – fejtette ki Orbán Viktor. Megjegyezte: várják „Trump elnök urat, hogy a második félidőt hozza le az Egyesült Államokban, és akkor meglesz a béke”.
A miniszterelnök hangsúlyozta: a 2026-os országgyűlési választásig még van több mint másfél év, amikor „a kormányzati aprómunkát” el kell végezni. Van munka bőségesen: a gazdasági növekedés újraindítására kell összpontosítani, arra, hogy az infláció nehogy megint elszaladjon, hogy meg tudják védeni a nyugdíjakat, hogy megmaradjon a teljes foglalkoztatás, hogy az újraindított otthonteremtési programnak meglegyen a pénzügyi fedezete – sorolta.
„Kormányozni nem lehet kampánylogikában, a kormányzás az ország nyugodt mindennapjairól szól, de közben a szemünket rajta kell tartani a háború és béke kérdésén, mert ha belesodródunk, akkor minden úszik” – figyelmeztetett Orbán Viktor.