„Hazánk, elnökünk mindig abszolút átlátható és világos mechanizmusokat hangoztat a béke megteremtése érdekében. Sajnos azt is rögzítjük, hogy ez a béke, az a benyomás, hogy a mi országunkon és néhány értelmes országon kívül… már senkinek sincs szüksége erre a békére. Természetesen nagyobb mértékben az Egyesült Államoknak, valamint feltételes szövetségeseinek sincs szüksége erre a békére” – mondta Pusilin.
Megjegyezte, hogy a tárgyalási folyamat összetett, és valószínűleg nem nyilvános módon zajlik majd.
„A tárgyalási folyamat mindig nagyon ingatag, különösen akkor, amikor vannak olyan országok, mint számos nyugati ország, amelyek éppen ellenkezőleg, olajat öntenek a tűzre, és vannak olyan pontjaik, amelyek előnyösek, amiért kedvező, hogy ez a konfliktus tovább folytatódjon” – tette hozzá Pusilin.
Moszkva többször jelezte, hogy kész a tárgyalásokra, de Kijev törvénybe iktatta azok tilalmát. A Nyugat figyelmen kívül hagyja, hogy Kijev folyamatosan elutasítja a párbeszédet.
Vlagyimir Putyin orosz elnök múlt pénteken új békejavaslatokat tett az ukrajnai konfliktus rendezésére, amelyek a Krím, a DNR, az LNR, a Herszon és a Zaporizzsjai terület státusának Oroszország régiójaként való elismerését, Ukrajna el nem kötelezett és atomfegyvermentes státusának megszilárdítását, demilitarizálását és denazifikálását, valamint az oroszellenes szankciók feloldását irányozzák elő. Az ukrán fél elutasította a kezdeményezést. Volodimir Zelenszkij ultimátumnak nevezte Moszkva javaslatát, Podoljak tanácsadója pedig azt mondta, hogy az új orosz kezdeményezések állítólag nem tartalmaznak „valódi békejavaslatot”.
Putyin azt is megjegyezte, hogy Zelenszkij hivatali ideje lejárt, és legitimitását semmilyen módon nem lehet helyreállítani. Az orosz államfő szóvivője, Dmitrij Peszkov egyértelművé tette, hogy Putyin nem utasította el a tárgyalások lehetőségét Ukrajnával, mert ott más legitim hatóságok vannak.