Ez a folyamat vezet a Parkinson jellegzetes tüneteihez: remegés, izommerevség, lassú mozgás és instabilitás, csak hogy a legjellemzőbbeket emeljük ki. Végül járási nehézségek alakulnak ki, növelve az esésből származó, halálos sérülések valószínűségét, emellett az emberek nyelési és légzési képességei is romlanak.
Egy új vérvizsgálat azonban, úgy tűnik, képes lehet megjósolni a betegség kialakulását évekkel azelőtt, hogy megjelennének az első tünetek.
A teszt a vérben lévő fehérjéket vizsgálja, amelyek koncentrációja eltér a Parkinson-kórban szenvedőknél az egészséges mintákhoz mérten, írja a LiveScience. A kutatók mesterséges intelligencia segítségével azonosítani tudták azokat az embereket, akiknél megerősített Parkinson-diagnózis áll fenn, illetve azokat a, veszélyeztetett csoportba tartozókat is, akiknél fennáll a betegség kialakulásának veszélye.
A Nature Communications folyóiratban megjelent új tanulmány szerint a kutatók nyolc olyan fehérjét azonosítottak, amelyek mértéke alaposan eltér a Parkinson-kórban szenvedők vérében az egészséges páciensekhez képest. Ezekkel a biomarkerekkel kiképeztek egy mesterségesintelligencia-modellt, amellyel azonosítani tudták azokat a betegeket, akiknek fehérjeprofilja hasonlít a Parkinson-kórhoz kötődő fehérjeprofilokhoz.
Amikor egy 41 fős csoporton – amelyben 30 Parkinson-kóros és 11 egészséges ember vett részt – tesztelték a modellt, százszázalékos pontossággal vizsgázott. A kutatók ezután egy különálló, 54 fős csoportot vizsgáltak meg, akiknek alvászavaruk volt – ez gyakori előjele a Parkinson-kórnak. Az 54-ből 47 embernél találtak gyanús jeleket, a tesztet követő utánkövetési fázis során pedig eddig 11 embernél derült ki, hogy Parkinson-kóros, míg ötnél hasonló rendellenesség alakult ki.
A teszt átlagosan három és fél évvel, egy esetben pedig csaknem hét és fél évvel előre jelezte a Parkinson-kór megjelenését, amely igencsak ígéretesnek tűnik.