A maradványokat 2021-ben fedezték fel a Szaha Köztársaság, azaz Jakutföld területén, de csak a közelmúltban vetették részletes elemzés alá.
Az Északkeleti Szövetségi Egyetem szerint ez az első teljes kifejlett, a késő pleisztocénből származó felnőtt farkas, amelyet valaha megtaláltak. A pleisztocén 2,6 millió éve kezdődött, és 11 700 évvel ezelőtt ért véget, a felfedezés segít megérteni a térség jégkori környezetét.
A permafroszt, azaz a hosszú időn át tartósan fagyott talaj a hideg és száraz körülmények miatt képes különleges módon konzerválni a lágy szöveteket. A kutatóknak még a farkas belső szerveiből is sikerült mintákat venniük, többek között az állat mikrobiomját is megvizsgálták.
lbert Protopopov, a Jakutföldi Tudományos Akadémia munkatársa és a csapat tagja szerint a példány hím volt.
Mivel gyomrában zsákmánya is fennmaradt, rekonstruálni tudják étrendjét.
A boncolás során a farkas által hordozott ősi vírusokat és baktériumokat is elemezték. Artyemij Goncsarov, az Északnyugati Állami Orvosi Egyetemen szakértője úgy véli, a kutatás segíteni fogja az ősi mikrobiális közösségek és a káros baktériumok szerepének megértését az érintett időszakban.
A boncolás egy folyamatban lévő projekt része, amelynek célja a pleisztocén idején a térségben élt vadon élő állatok tanulmányozása. A kutatók többek között ősi nyulak, lovak és egy holocén kori medve maradványait is elemzik, a célok között szerepel, hogy a farkas genomját is felmérjék.