Miért veszélyesek a kullancsok?
Sajnos bármikor, de nyáron, a természetben járva különösen nagy valószínűséggel történhet meg az, hogy kullanccsal találkozunk.
A kullancsok számos betegséget terjesztenek, nálunk főleg a Lyme-kór és a vírusos agyhártya- és agyvelőgyulladás köthető hozzájuk.
Mit tegyünk, ha megcsíp egy kullancs?
Ha kullancsot találunk a bőrünkben, akkor a lehető leghamarabb el kell távolítanunk. Ezt a legbiztonságosabban kullancseltávolító kanállal tehetjük meg, de ha az nincs nálunk, akkor csipesszel vagy akár körömmel is ki lehet venni. A lényeg, hogy az állat a bőrünkhöz legközelebb eső részét fogjuk meg.
Amit pedig NE tegyünk, ha megcsíp egy kullancs
Semmiképpen se várjunk, azonnal cselekedjünk! Ne kenjük be semmivel se az állatot, se a csípés környékét. Ne nyomjuk össze a kullancsot! Egy határozott mozdulattal húzzuk ki: ha közben összenyomjuk a testét, a sebbe fecskendezzük a béltartalmát.
Mikor kell orvosi segítség?
A kullancs kihúzása után is figyeljük a sebet a következő napokban. Ha a csípés és környéke egy legalább öt centiméter átmérőjű körben belilul vagy bevörösödik, akkor forduljunk orvoshoz!
Ha bőrpír nem jelentkezett, de a kullancscsípés utáni néhány hétben egyéb tüneteket (pl. láz, fejfájás, izomfájdalom stb.) tapasztalunk, szintén forduljunk orvoshoz.