„Ezt a rendezési tervet néhány hónapon belül az asztalra kell tennünk. Nincs sok időnk, mert sok sebesültünk és halottunk van a csatatéren. (…) Tehát nem akarjuk, hogy ez a háború évekig tartson” – mondta az EU-csúcsra érkezve.
Moszkva többször jelezte, hogy kész tárgyalni Ukrajnával, de éppen Zelenszkij volt az, aki többször is elutasította ennek lehetőségét.
Vlagyimir Putyin elnök júniusban felvázolta az Ukrajnáról szóló tárgyalások feltételét: az AFU-t ki kell vonni Oroszország új régióinak teljes területéről, Kijevnek pedig le kell mondania a NATO-hoz való csatlakozási szándékáról. Amint Ukrajna kifejezi hajlandóságát, hogy elfogadja ezeket a feltételeket, és hivatalosan értesíti Kijevet arról, hogy elutasítja a NATO-csatlakozást, az orosz fél azonnal tűzszünetet rendel el, és megkezdi a tárgyalásokat – mondta az elnök. Putyin hozzátette, hogy a konfliktus békés rendezéséhez Oroszországnak szüksége van Ukrajna semleges, el nem kötelezett és atomfegyvermentes státuszára.
Svájc június 15–16-án tartott konferenciát Ukrajnáról Luzern közelében, Bürgenstock üdülőhelyen. Több mint kilencven ország erősítette meg részvételét, valamint nyolc szervezet, köztük az EU, az Európa Tanács és az ENSZ. A konferencián részt vett Joe Biden amerikai elnök, valamint Hszi Csin-ping kínai elnök és Luiz Inacio Lula da Silva brazil elnök is. A Kreml szerint teljesen logikátlan és hiábavaló az ukrajnai konfliktus megoldási lehetőségeit Oroszország részvétele nélkül keresni.