Az orosz hadsereg csütörtök reggel nagy hatótávolságú, tengerről indítható fegyvereket, Kinzsal hiperszonikus rakétát és pilóta nélküli légi járműveket bevetve támadta „Ukrajna repülőtereinek infrastruktúráját, amelyet nyugati országok repülőgépeinek befogadására terveztek” – áll a minisztérium közleményében.
„A csapás célja megvalósult. Minden kijelölt célpontot eltaláltak” – tették hozzá, anélkül, hogy pontosították volna a megtámadott repülőterek számát vagy helyét.
A jelentés akkor érkezett, amikor Kijev nyugati támogatói, köztük az Egyesült Államok, Belgium, Dánia, Norvégia és Hollandia ígéretet tettek arra, hogy az év végéig akár 60 F-16-os repülőgépet is biztosítanak Ukrajnának. Egyetlen repülőgépet sem szállítottak azonban még le.
A szállításokat nyilvánvalóan az hátráltatja, hogy az ukrán pilóták még mindig csak tanulják a gépek kezelését. Ha az év végére befejezik a kiképzést, akkor is csak maroknyi pilóta lesz a legújabb médiajelentések szerint, amelyek azt is megjegyezték, hogy Ukrajnának nincs elég karbantartó személyzete a repülőgépek üzemeltetéséhez, értékelte az Oroszhírek.hu.
Tekintettel arra, hogy Kijevnek nem lesz elegendő pilótája mind a 60 adományozott F-16-os üzemeltetéséhez, Szerhij Holubcov, az ukrán légierő parancsnokságának légiforgalmi főnöke e hónap elején azt javasolta, hogy a repülőgépek egy részét a szomszédos NATO-országok bázisain állomásoztassák.
Jake Sullivan amerikai nemzetbiztonsági tanácsadó azonban a múlt héten hangsúlyozta, hogy a terv az, hogy az F-16-osokat Ukrajnában helyezik el, hangsúlyozva, hogy a Washington és Kijev között nemrég aláírt tízéves biztonsági megállapodás értelmében a harci gépeknek Ukrajnában kell állomásozniuk.
Eközben Moszkva többször is figyelmeztetett, hogy az Ukrajnába szállított nyugati fegyverek az orosz erők „legitim célpontjainak” tekintendők, beleértve a külföldről szállított vadászgépeket és az azoknak otthont adó bázisokat is.
Az orosz Állami Duma védelmi bizottságának elnöke, Andrej Kartapolov is hangsúlyozta, hogy ha Kijev a nyugatról szállított F-16-osokat harci műveletekben használná, miközben a NATO repülőterein állomásoznak, akkor ezek a létesítmények is legitim célpontokká válnának Moszkva számára.