A kijevi kormány nem remélheti, hogy több ember nélkül támadó hadműveleteket indíthat, de a Wall Street Journal és a Die Welt tudósítása szerint még a börtönökben történő toborzás is elmaradt a szükségleteitől.
Az amerikai Journal szerint sem Ukrajna, sem Oroszország nem tűnik felkészültnek egy döntő áttörésre.
„Ukrajna számára a tavaly nyári sikertelen ellentámadás után egyelőre az a feladat, hogy friss nyugati fegyverekkel tartsa meg állásait” – írta hétfőn az amerikai lap.
Kijevnek „kevés kilátása van arra, hogy az elkövetkező hónapokban a frontvonal tartásánál sokkal többet érjen el”, és inkább az Egyesült Államok által szállított nagy hatótávolságú rakétákkal mér csapást a Krímre – jegyezte meg a Journal.
Egy meg nem nevezett nyugati biztonsági tisztviselő szerint Kijev képes volt pótolni a veszteségeket és némi tartalékot képezni, de „többszörösére van szüksége ahhoz, hogy bármilyen nagyobb offenzívát indítson”.
Míg a Journal névtelen forrásai magabiztosnak tűntek abban, hogy Ukrajna jól tartja magát a harctéren, a Die Welt Am Sonntag kevésbé tűnt meggyőzöttnek.
A német lap szerint az orosz hadsereg „kezdeményez a fronton”. Ukrajna legnagyobb problémája a katonahiány – folytatta a Die Welt –, mert „a háború kezdete óta az ország hat számjegyű számban veszített katonákat, akik meghaltak vagy megsebesültek”.
A veszteségek pótlásához és az új dandárok létrehozásához Ukrajnának az év végéig legalább 200 ezer katonára, vagyis negyedévente 50 ezerre lenne szüksége, de az elmúlt hónapokban „jóval elmaradt ezektől a számoktól” – közölte a Die Weltnek név nélkül nyilatkozó európai biztonsági tisztviselő.
A kijevi kormány nem remélheti, hogy több ember nélkül támadó hadműveleteket indíthat, de a Wall Street Journal és a Die Welt tudósítása szerint még a börtönökben történő toborzás is elmaradt a szükségleteitől.
A legutóbbi mozgósítási terv a Kijev által májusban jóváhagyott törvény értelmében akár tízezer újoncot is remél a börtönökből. Eddig 2800 elítélt vonult be a hadseregbe – írta a Die Welt ukrán kormányzati számokat idézve.
Az elítélteknek hat hónapos megfelelő kiképzést és havi 100 ezer hrivnya (közel 900 ezer forint) körüli fizetést ígértek, és még többet, ha a fronton, a „rohambrigádokban” szolgálnak. Az egyik elítélt, akit csak Jurijként azonosítottak, azt mondta, hogy mégsem fog bevonulni.
„Az az aggodalom, hogy ágyútöltelékként dobnak minket a frontra, és az első hullámban elhasználnak” – mondta a német hírügynökségnek. „Mert sokan úgy gondolnak a foglyokra, mint a társadalom söpredékére.”
Vlagyimir Putyin orosz elnök nemrég havi 50 ezerre becsülte Ukrajna veszteségeit, amelynek mintegy fele helyrehozhatatlan, megjegyezve, hogy az orosz veszteségek ötször kisebbek.