Bár a bőrkiütések gyakran inkább bosszantóak, mintsem károsak, olykor kifejezetten súlyos állapotot jelezhetnek. A bőrön megjelenő foltok sohasem magát a betegséget jelentik, ezek ugyanis csak tünetek. A kiütések megjelenése általában a szervezet reakciója valamilyen belső változásra, akár vírusos vagy bakteriális fertőzésekre. De lehet allergiás reakció is, valamint szerepet játszhatnak genetikai tényezők és hormonális változások is benne.
Mikor forduljunk orvoshoz?
- ha a megjelenő foltok, kiütések az egész testet elborítják,
- magas láz esetén,
- ha gennyes hólyagok vagy nyílt sebek jelennek meg,
- légzési, nyelési, beszédbeli nehézség esetén,
- nyakmerevség jelentkezésekor,
- ha fényérzékenység is fellép,
- ha görcsök társulnak a kiütésekhez,
- álmosság esetén,
- ha a kiütések a száj belsejében vagy a nemi szervek környékén jelennek meg.
Az alábbi egészségügyi problémák okoznak legtöbbször vörös foltokat, kiütéseket a bőrön:
Pattanás (akné)
Az aknét általában a zsíros bőr, az eltömődött pórusok, különféle baktériumok és gyulladás kombinációi okozzák.
Atópiás dermatitisz (atópiás ekcéma)
Ez a bőrbetegség negatívan befolyásolja a bőr azon képességét, hogy megvédje magát az allergénektől, irritáló anyagoktól és baktériumoktól.
Pikkelysömör
Erősen viszkető, vörös foltokat hagyhat a bőrön. Később ezek a foltok pikkelyek formájában lehámlanak.
Rózsahámlás
Sokszor tévesen gombás fertőzésnek diagnosztizálják, jellemzően vírusfertőzés okozza. Az apró és halvány, vöröses rózsaszínbe hajló, nem viszkető, hámló foltok, majd plakkok megjelenése a bőrön hetekkel korábban lezajlott fertőzésre utalhat.
Vírusok okozta vörös bőrelszíneződések
Bár a kezdeti tüneteik hasonlóak, a későbbi bőrelváltozások és kapcsolódó tünetek jól elkülöníthetővé teszik a fertőzéseket.
Bárányhimlő
A kiütések az arcon, a háton és a mellkason kezdődnek, de gyorsan átterjedhetnek a test más területeire is.
Rózsahimlő (rubeola)
Magas lázzal kezdődik, amely gyakran egy hétig is eltart. Ezután a gyomor tájékát vagy a mellkast foltokban rózsaszínes vörös kiütések lepik el. Ezek általában 24 órán belül elhalványulnak és nagyjából három napig látszódnak.
Kanyaró
A kiütések vörös, lapos foltok formájában kezdődnek, később fehér foltokká válhatnak, amelyek a meglévő vörös foltok tetejére emelkednek.
Ötödik betegség (pofonbetegség, erythema infectiosum, lepkehimlő)
Élénkvörös, meleg tapintású, kidomborodó foltok formájában jelenik meg, főképp az arcon, majd átterjed a karok, a törzs, a combok és a fenék területére.
Stressz
Az általános vagy fokozódó stressz is okozhat olyan vörös foltokat, amelyeket eleinte akár tünetnek is vélhetünk. Apró, vörös foltok, pöttyök jelenhetnek meg, amelyek csalánkiütés jellegű elváltozástól a tányér méretűig terjedhetnek.