A mézes-mustáros gyógykence összetevői:
– egy evőkanál mustár
– egy evőkanál méz
– egy evőkanál víz
– egy evőkanál finom só
Használhatjuk a boltban vásárolt mustárt, de sokkal jobb, ha mustármagot veszünk, és azt megőröljük. A bolti „kész” mustár ugyanis sok adalékanyagot – köztük tartósítószert is tartalmaz.
Keverjük össze a hozzávalókat, míg homogén állagú krémet nem kapunk. Ezután tegyük bele egy üres műanyag dobozba, és tároljuk hűtőben.
A fájó testrészekre kell tenni egy keveset a krémből, majd folpackkal tekerjük körbe. Végül tekerjük be egy meleg sállal. Kössük meg a sálat, de szorosan!
Egy-két óra múlva langyos vízzel mossuk le a krémet. Már az első nap után érezni fogjuk az enyhülést, de a kezelés sikerességének érdekében négy-öt napon keresztül alkalmazzuk az eljárást.
A mustár hatása
A mustárt a „bőrvörösítő” (rubefaciens) gyógynövények közé sorolják, amely annyit jelent, hogy a bőrre alkalmazva enyhülést nyújtó vérbőséget vált ki. A cayenne borshoz vagy a csípős paprikához hasonlóan a mustár is kiüríti az idegsejtekből a P-anyagot. Ez az a vegyület, amely a fájdalomjeleket továbbítja az agyba.
Készíthetünk mustáros tapaszt vagy főzetet. Ez utóbbihoz öntsünk egy pohárnyi forrásban lévő vizet egy teáskanálnyi őrölt mustármagra, hagyjuk öt percig állni, majd áztassunk bele egy rongyot. Tegyük a borogatást az érzékeny területre.
A kevés mustárporral kevert, forró lábfürdő serkenti a lábfej vérkeringését, amelynek köszönhetően többféle problémára nyújthat enyhülést. Hozzájárulhat például az orrdugulás megszüntetéséhez, segíthet levinni a lázat, és csillapíthatja a fejfájást azáltal, hogy csökkenti a vérerekre nehezedő nyomást a fejben.