MH/ MTI
2024. július 12. péntek. 17:34
A beregszászi római katolikus templomban tartott ünnepségen Czomba Sándor kiemelte: az ott dolgozó oktatók áldozatos munkájának köszönhetően a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola, valamint annak Felsőfokú Szakképzési Intézete már nemcsak Kárpátalján, hanem Magyarországon is elismert intézmény.
Az államtitkár kifejtette: korszerű, versenyképes tudást adó szakképzési rendszer nélkül egyetlen ország fejlődése sem képzelhető el. Ezért örömmel látja, ahogy Beregszászon „a korábbi gondolatokból tettek, a tettekből pedig sokak előrejutását segítő gyakorlat lett”.
A magyar kormány nemzetépítő politikájával kapcsolatban Czomba Sándor aláhúzta, hogy az elmúlt évek munkájának köszönhetően mára „a szétszakítottság évtizedei és hibás, felelőtlen politikai évei után” ismét kialakultak a természetes kapcsolatok az anyaországban és a külhonban élők között.
Az anyaország segítséget nyújt ahhoz, hogy a magyar emberek a szülőföldjükön boldoguljanak – fogalmazott az államtitkár. „Természetes az, hogy továbbra is támogatjuk a kárpátaljai magyar közösségeket” – jelentette ki. Rámutatott: A háború ellenére Kárpátalján jelenléti oktatási rendben működnek a felső-, szak- és közoktatási intézmények. Szavai szerint „a szülőföldön való megmaradás záloga nem más, mint a magyar nyelvű oktatás”.
Kijelentette: túl nyelvünk, történelmünk és kultúránk megőrzésén tennünk kell a magyarság jövőjéért is. Ehhez a legtöbbet azzal tehetjük, hogy „minél szélesebbre tárjuk a magyar fiatalok előtt a kaput ahhoz, hogy választott szakmájukban beléphessenek a világ élmezőnyébe” – mondta a foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkár.
Soós Katalin, a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola Felsőfokú Szakképzési Intézetének igazgatója elmondta, hogy rendkívül büszke az intézmény 43 végzősének teljesítményére, akik a tanulmányaik során két évig a koronavírus-világjárvány, majd újabb két évig az orosz–ukrán háború körülményei között kényszerültek végezni tanulmányaikat.