Kálium, magnézium, klór, foszfor, cink, vas, mangán, kalcium, réz, nátrium, kén. Szénhidrátok, fehérjék, egy csomó vitamin (B (D, B1, B2, B6, B12, PP és így tovább), savak, ez mind megtalálható a sörben. Plusz fél tucat aminosav.
Vagyis tulajdonképpen a sör összes élettani káros hatása csak az alkohol 4-8%-ában koncentrálódik. Ezért könnyű arra a következtetésre jutni, hogy az alkoholmentes sör egyértelműen előnyös. Ez igaz is, hiszen a sör alkoholmentesítése során értékes anyagok maradnak az italban. Az alkoholmentes sör fogyasztása azonban egyáltalán nem érdekes, ezért a további elbeszélésből kihagyjuk.
Kézműves sör: A hangsúlyos komlóízzel rendelkező keserű fajták egyenesen azt jelzik, hogy több sörfenolt tartalmaznak, ami azt jelenti, hogy ez a fajta hatékony antioxidáns. A kézműves sörök a leggazdagabbak ebből a szempontból, sokféle antioxidánst tartalmaznak, mivel a sörfőzés során több komlót, élesztőtörzset és gabonát használnak fel. A kraft fajták szűrése és sterilizálása pedig minimális (már amennyire a fogyasztóhoz vezető logisztikai folyamat ezt lehetővé teszi). Lényeg: kézműves keserűség – rengeteg antioxidáns.
Sötét sörök: A hagyományos bolti főzetek közül a legjobb, ha a polcok felé vesszük az irányt, ahol a sötét és extra sötét fajták állnak az antioxidánsokért. Az árpából és a malátából származó katechin és ferulasav rendkívül aktív a szabad gyökök elűzésében. A porterek, a stoutok és a sötét trappista sörök különösen gazdagok ebben a részben. És minél több pörkölt maláta van a sorban, annál jobb. A lényeg: sötét szín – rengeteg antioxidáns.
Ales: A hagyományos sörökben, beleértve a ma már megannyira népszerű IPA-kat is, a kutatók különösen magas humulon-koncentrációt találtak (a komlóból származó lupulin bomlásterméke). A humulon aktiválja a gyulladáscsökkentő folyamatokat, javítja a bélflórát, gátolja a csontok felszívódását, segít megelőzni a csontritkulást és általában erősíti a csontokat. Összefoglalva: könnyű sörök és IPA-k – jó csontok és bélrendszer.
Lagerek: A lagerek, azaz a klasszikus pale ale-ek nem olyan gazdagok egészségfejlesztő elemekben, de közöttük találod a legkalóriaszegényebb fajtákat. Itt alaposan tanulmányozd át az egyes termékek címkéjét. A diétás lágerfajták literenként kevesebb mint 300 kilokalóriát tartalmazhatnak. Ha a fizikai aktivitás után tónusosodnia kell, és nem kap hasat, keressen egy könnyű diétás változatot.
Egyéb fajták: Szinte minden sör olyan anyagokat hordoz, amelyek segítenek egy egész sor betegség kezelésében. A sör csökkenti a vérnyomást, csökkenti a koleszterinszintet, javítja a szívritmust, megelőzi a 2-es típusú cukorbetegség kialakulását, segíti a veseműködést, javítja a szem szaruhártyáját, csökkenti az érelmeszesedés kockázatát. No és persze ideális vízhajtó. Egyes publikációk arról számolnak be, hogy a sör erősíti az immunitást, de itt a MAXIM szerkesztőségének nagyon nagy kétségei vannak, mert az immunitás nem különösebben barátkozik az alkohollal, így inkább az ital alkoholmentes változatáról van szó.
Ha azt gondoltad, hogy a sötét, keserű és szűretlen sörtípusok a leghasznosabbak, akkor a megérzésed nem tévesztett meg. A lényeg azonban az, hogy vannak olyan sörtípusok, amelyek egészségesebbek, mint mások, de nincs olyan, amelyik károsabb lenne.