Különleges égi jelenséget láthatunk jövő szerdán

A fogyásnak indult Hold 22 óra 22 perckor kezd a keleti látóhatár fölé emelkedni. A Szaturnusz alig egy holdkorongnyira látszik majd a 84 százalékos, éppen felkelő Hold felett. A Szaturnusz a Hold közelsége ellenére szabad szemmel is látható lesz. A Hold- és Szaturnusz-felkelte megpillantásához nyílt, kitakarásmentes horizont szükséges, de az együttállás később is megfigyelhető, amikorra már mindketten magasabbra emelkednek.

A tájékoztató szerint a fogyó Hold felkelése önmagában is különleges látványt nyújt: a narancsos-vöröses színekben világító, sápadt holdkorong a légkör fénytörése miatt „lapult”, és ezt a hatást még fokozza a fogyó hold „beharapott” fázisa. Kézitávcső segítségével megfigyelhetőek lesznek a Hold északi féltekéjén, a fény-árnyék határ mellett az Atlas és Hercules kráterek, valamint a Taurus hegység vonulatai, míg délen a Nectaris-medence készülődik a nyugváshoz.

A Hold felett lesz látható a Szaturnusz halványabb, narancsos, csillagszerű fényfoltja, amely egyenletesen világít majd. Később, 23 óra 25 perckor a páros 10 fokkal kerül a látóhatár fölé. Ekkorra már messzebb, 43 ívpercre kerül a Szaturnusz a Holdtól, és ezért szabad szemmel is biztosan láthatóvá válik a Holdtól jobbra fölfelé járó gázbolygó. A Szaturnusz, a „gyűrűs óriás” a Naprendszer második legnagyobb bolygója. Leglátványosabb része a kiterjedt gyűrűrendszere, amely a bolygó egyenlítői síkjában található és 120 ezer kilométerre nyúlik el attól.

Elolvasom a cikket