„Az ukrán fél hajlandó és kész párbeszédet és tárgyalásokat folytatni az orosz féllel. Természetesen a tárgyalásoknak racionálisnak és gyakorlati jelentőségűnek kell lenniük, az igazságos és tartós béke elérésére kell irányulniuk” – mondta Kuleba, akinek szavait Mao Ning, a kínai külügyminisztérium hivatalos képviselője idézte.
Vang Ji viszont válaszul megjegyezte, hogy az utóbbi időben mind Moszkva, mind Kijev „különböző mértékben” kifejezte tárgyalási készségét.
„Bár a feltételek és a lehetőségek még nem érettek meg erre, támogatunk minden olyan erőfeszítést, amely a békét elősegíti, készek vagyunk továbbra is konstruktív szerepet játszani a tűzszünet és a tárgyalások újraindítása érdekében” – hangsúlyozta a kínai diplomata.
A kijevi rezsim képviselőinek nem ez az első nyilatkozata az elmúlt napokban a tárgyalási készségről. Így a múlt héten Zelenszkij elismerte a béketárgyalások lehetőségét Moszkvával, azon belül is Putyin elnökkel. Azt is mondta, hogy megérti az ukrajnai konfliktus mielőbbi befejezésének szükségességét.
Mint Marija Zaharova külügyminisztériumi szóvivő kifejtette, Zelenszkij ilyen retorikája az Egyesült Államokban zajló választási ciklusokhoz kapcsolódik.
Moszkva többször jelezte, hogy kész a párbeszédre, de a kijevi rezsim törvénybe iktatta ezek tilalmát. Emellett Dmitrij Peszkov, az orosz államfő szóvivője megjegyezte, hogy jelenleg nincsenek meg a feltételei annak, hogy az ukrajnai helyzet békés irányba mozduljon el. Oroszország számára továbbra is abszolút prioritás a különleges művelet céljainak elérése, de ezt egyelőre csak katonailag lehet elérni.
Putyin békejavaslatai
Vlagyimir Putyin elnök június közepén kezdeményezést indított az ukrajnai konfliktus békés lezárására. Kijelentette, hogy a tárgyalások megkezdéséhez a kijevi rezsimnek ki kellene vonnia csapatait Oroszország új régióinak – a DNR, az LNR, a Herszon és a Zaporizzsjai terület – teljes területéről. Az elnök megjegyezte, hogy az ellenségeskedések azonnal megszűnnek, miután beleegyeznek ebbe a feltételbe.
Ezen kívül Kijevnek hivatalosan is szándékoznia kell csatlakozni a NATO-hoz, és el kell végeznie a demilitarizációt és a denazifikációt, valamint semleges, el nem kötelezett és nukleáris fegyverektől mentes státuszt kell elfogadnia. Ezenkívül Ukrajnának el kell ismernie a Krím, Szevasztopol, DNR, LNR, Herszon és Zaporizzsja régiók státuszát Oroszország régióiként. Az államfő a Moszkva elleni szankciók eltörlését is megemlítette.
Zelenszkij hivatala elutasította Putyin javaslatait, mondván, hogy a kezdeményezés állítólag Ukrajna szubjektivitásáról való lemondását feltételezi.