Zuhra Pavlova endokrinológus a Telegram-csatornáján osztja meg a munka eredményeit.
„A tudósok 40 éven keresztül (!) több mint 100 ezer felnőttet figyeltek meg, és újabb megerősítést találtak arra, hogy a feldolgozott vörös húsok fogyasztása rossz hatással van agyunk működésére. Még ha csak két adag kolbászt, szalonnát, virslit vagy más hasonló terméket eszünk hetente, máris 14 százalékkal nő a demencia kockázata.
Megjegyzés: a feldolgozott/feldolgozott/ultrafeldolgozott hús az, amely további feldolgozáson ment keresztül: konzerválták, sózzák, füstölik.
Persze ez nem csak a reggelinél működik, de hányan kezdik a reggelüket kolbászos szendviccsel! A feldolgozott hús pedig nemcsak a demenciát hozza közelebb, hanem bizonyítottan növeli a rák (különösen a vastagbélrák), a szívbetegségek és a 2-es típusú cukorbetegség kockázatát is. Minden további napi adag feldolgozott hús 1,6 évvel növeli a kognitív öregedést. A kutatók előrejelzése szerint 2050-re háromszor annyi, közel 153 millió demenciában szenvedő ember lesz, és a rossz táplálkozás nagymértékben felelős lesz érte.
A feldolgozott húsokban található nitrátok, amelyek a gyártók számára szükségesek a termékek tartósításához és vonzó megjelenésének megőrzéséhez, lenyelve nitrózaminokká alakulnak. És már ezek is károsíthatják az idegsejteket, ami gyulladáshoz vezet az emberi agyban.
Hasznosabb lesz, ha szalonna, sonka, kolbász és virsli helyett például dióféléket vagy babot (mérsékelt mennyiségben) adunk a reggelihez. Ezek gyulladáscsökkentő tulajdonságokkal rendelkeznek, és a feldolgozott húsokkal ellentétben 20 százalékkal csökkentik a kognitív depresszió kockázatát.
És ne feledje, hogy a megfelelően főtt hús (pörkölt, sült, főtt, párolt) nagyon egészséges termék. Sok könnyen emészthető fehérjét és antioxidánst tartalmaz. Ezért ne a húsból, hanem az úgynevezett húscsemegékből utasítsuk vissza – figyelmeztet az orvos.