A nyirokcsomók megnagyobbodása, a lymphadenopathia gyakori, és az egészséges gyermekek több mint egyharmadánál kimutatható. Az orvos szerint a legtöbb eset jóindulatú és magától elmúlik.
Ráadásul a gyerekeknek általában nagyobbak a nyirokcsomói, mint a felnőtteknek, így könnyebben tapinthatók. Előfordul, hogy a nyak mindkét oldalán, a hónalj alatt és az ágyék elülső részén, ahol a gyermek lába behajlik, akkor is érezhetőek, ha a gyermek jól érzi magát. Ha gyermeke vékony, akkor még az is előfordulhat, hogy látni is tudja őket.
A megnagyobbodott nyirokcsomók gyakran a fertőzés forrásának közelében vannak, így elhelyezkedésük segíthet az ok kiderítésében. Például egy felső légúti fertőzésben szenvedő gyermeknek megnagyobbodott nyirokcsomói lehetnek a nyakán.
Az állkapocs alatti megnagyobbodott nyirokcsomók a fogak vagy a szájban lévő fertőzés jelei lehetnek.
A limfadenopátia az egész testben lévő nyirokcsomókat is érintheti. Gyakori bizonyos vírusos betegségek, például a fertőző mononukleózis, a bárányhimlő vagy a rózsahimlő esetén.
Mikor kell orvoshoz fordulni?
- a nyirokcsomó több mint 2 cm-es megnagyobbodása több napon keresztül, és ennek nincs nyilvánvaló oka, például torokfájás, orrfolyás vagy egyéb fertőzés;
- megnagyobbodott nyirokcsomók a nyakon és nyelési vagy légzési problémák;
- fájdalom vagy érzékenység a megduzzadt nyirokcsomók körül;
- a bőr elszíneződése a megduzzadt nyirokcsomók felett – például bőrpír;
- duzzadt nyirokcsomók és súlyvesztés, éjszakai izzadás vagy véraláfutások;
- a nyirokcsomók tartós megnagyobbodása több héten keresztül, és nem zsugorodnak össze.
Dmytro megjegyezte, hogy a kezelés attól függ, hogy mi okozta a duzzadt nyirokcsomókat. Néha csak időre van szükség ahhoz, hogy a nyirokcsomók összezsugorodjanak, mivel a nyirokcsomó-gyulladás hetektől hónapokig is eltarthat.
A szakértő hangsúlyozta, hogy nincs olyan univerzális gyógymód, amelyet a megnagyobbodás okától függetlenül felírnak, és amelytől azt várják, hogy varázsütésre hat a nyirokcsomókra, míg azok maguktól összezsugorodnak.