Egyes esetekben az NMP-k akár 90 százalékát is eltávolította a forralási és szűrési folyamat, bár a hatékonyság a víz típusától függően változott.
„Ez az egyszerű vízforralás képes »fertőtleníteni« a mikroműanyagokat a háztartási csapvízből, és potenciálisan képes ártalmatlanítani az NMP-k vízfogyasztással történő emberi bevitelét” – írják a kutatók februárban megjelent tanulmányukban.
Az NMP-k nagyobb koncentrációját távolították el a kemény csapvízből vett mintákból, amelyekben a melegítés hatására természetes módon képződik vízkő. A konyhai vízforralók belsejében gyakran látható meszes anyag a műanyag felületén képződik, mivel a hőmérséklet változása a kalcium-karbonátot kiszorítja az oldatból, és így a műanyagdarabkák gyakorlatilag kéregbe záródnak.
Még lágy vízben is, ahol kevesebb kalcium-karbonát oldódik, az NMP-k nagyjából egynegyede ragadt ki a vízből. A kutatók szerint a mészkéreggel bevont műanyagdarabokat egy egyszerű szűrőn keresztül lehetett eltávolítani, például a tea szűrésére használt rozsdamentes acélhálóval.
„Úgy tűnik, hogy a forralt víz ivása hosszú távon életképes stratégia az NMP-knek való globális kitettség csökkentésére” – írják a kutatók.
A kutatócsoport reméli, hogy a forralt víz fogyasztása szélesebb körben elterjedt gyakorlattá válhat, ahogy a műanyagok egyre inkább átveszik a világuralmat.
Bár még mindig nem tudni pontosan, mennyire károsítja a szervezetünket ez a műanyag, már összefüggésbe hozták a bélmikrobiom változásával és a szervezet antibiotikum-rezisztenciájával.